• 6 Μαΐου, 2024
  • Παρί – Λοριάν 1-3: Η νέα ταπείνωση στο Παρίσι καθυστερεί τη στέψη

Παρί – Λοριάν 1-3: Η νέα ταπείνωση στο Παρίσι καθυστερεί τη στέψη

By on 30 Απριλίου, 2023 0 1149 Views

Η Λοριάν έγινε η νέα ομάδα που επιβλήθηκε στη Παρί μέσα στο “Παρκ ντε Πρενς” και το 3-1 θα καθυστερήσει κι άλλο τη στέψη των πρωταθλητών.

Ύστερα από τη Ρεν και τη Λιόν, ήταν η σειρά της Λοριάν να περάσει με πάρτι από το “Παρκ ντε Πρενς” και να επιβληθεί με 3-1 της Παρί  για την 33η αγωνιστική , κρατώντας ακόμα τη Λανς και τη Μαρσέιγ στο κόλπο του τίτλου σε μαθηματικό επίπεδο.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ αυτήν τη φορά έβγαλε μόνη της τα μάτια της, αφού ο Ασράφ Χακιμί δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα κι ενώ ο Ενζό λε Φι είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 5′.

Ένα… τρελό γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ έφερε τον σκορ στα ίσια, όμως η Λοριάν δεν πτοήθηκε και συνέχισε να επιτίθεται. Στο 39′ δικαιώθηκε με το γκολ του Νταρλίν Γιονγκουά, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορετικά συναισθήματα.

Το ντουέτο των Λιονέλ Μέσι και Εμπαπέ στην επίθεση της Παρί για ακόμα ένα παιχνίδι δεν δούλεψε, όπως και το 4-4-2 του Γκαλτιέ. Η έλλειψη παικτών για ακόμα μία σεζόν ήταν εμφανής, με τους Φαμπιάν Ρουίθ, Νούνο Μέντες και Ουγκο Εκιτικέ που επιστρατεύτηκαν για να γυρίσουν το παιχνίδι να μην είναι αρκετοί.

Στα τελευταία λεπτά κι ενώ η Παρί είχε ανέβει αρκετά ψηλά, η Λοριάν έστειλε δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα, με το ένα γκολ να μην μετράει ύστερα από παρέμβαση VAR και αυτό του Μπαμπά Ντιένγκ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

• Στρασμπούρ – Λιόν 1-2 (15′ Σανσόν / 32′ Λουκέμπα, 36′ Κακρέ)
  • Λιλ – Αζαξιό 3-0 (22′, 33′ Γκόμες, 37′ Καμπελά)
  • Μονακό – Μονπελιέ 0-4 (28′, 72′ Νορντέν, 65′ Μαουασά, 79′ Μαβιντίντι)
  • Κλερμόν – Ρεμς 1-0 (4′ Κιεΐ)
  • Ρεν – Ανζέ 4-2 (25′ Γκουιρί, 35′ αυτ. Ουντοτζί, 54′, 84′ Ντοκού / 19′ πέν. Μπενταλέμπ, 42′ Νιάν)
  • Τρουά – Νις 0-2 (2′ Μπουνταουί)
  • Παρί – Λοριάν 1-3 (29′ Εμπαπέ / 15′ Λε Φι, 39′ Γιονγκουά, 88′ Ντιένγκ)
  • 30/04 21:45 Μαρσέιγ – Οσέρ
  • 02/05 22:00 Τουλούζ – Λανς
  • 03/05 22:00 Μπρεστ – Ναντ