• 16 Μαΐου, 2024
  • Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-3: Τριάρα τίτλου και… μπελάδων!

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-3: Τριάρα τίτλου και… μπελάδων!

By on 14 Μαΐου, 2023 0 4301 Views

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε εύκολα από τo «Γκούντισον Παρκ» διέλυσε με 3-0 την Έβερτον, βρέθηκε στο +4 από την Άρσεναλ και είναι αγκαλιά με την κούπα. Παραμένουν σε δύσκολη θέση τα «Ζαχαρωτά».

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν έπεσε στην… παγίδα του «Γκούντισον Παρκ» και με κορυφαίο τον Γκουντογκάν επικράτησε 3-0 της Έβερτον. Οι «Πολίτες» έμειναν 22ο διαδοχικό ματς αήττητοι, είναι στο +4 από την Άρσεναλ και πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου. Σε τεντωμένο σχοινί η Εβερτον, στο +1 από την 18η θέση και το θρίλερ της παραμονής συνεχίζεται…

Η αμυντική παράταξη της Έβερτον έβαλε δύσκολα στη Σίτι, η οποία είχε τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο να απειλήσει. Είναι χαρακτηριστικό, πως ο Χάαλαντ είχε μόλις μια επαφή με τη μπάλα στα πρώτα 30 λεπτά. H πρώτη πολύ καλή στιγμή της Μάντσεστερ ήρθε στο 35ο λεπτό και ήταν ένα μακρινό σουτ του Ρόδρι. Ωστόσο, η Σίτι χρειάστηκε… 118 δευτερόλεπτα για να «καθαρίσει» το ματς. Στο 37ο λεπτό από σέντρα του Μαχρέζ ο Γκουντογκάν με τρομερό στοπάρισμα και σουτ χωρίς να βλέπει πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ της σεζόν. Ο ίδιος «σέρβιρε» το 2-0 στον Χάαλαντ, ο οποίος με κεφαλιά στο 39′ «σφράγισε» τη νίκη.

Ο Γκουντογκάν διπλασίασε τα τέρματα του με υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο 50ο λεπτό για το 3-0. Στο 66′ η Έβερτον είχε δοκάρι με τον Ταρκόφσκι, αλλά ως εκεί… Η Σίτι κράτησε τη μπάλα, κατέβασε ρυθμό, με το βλέμμα να είναι στραμμένο στον επαναληπτικό ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με την Ρεάλ Μαδρίτης.

• ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Πάτερσον, Μίνα, Ταρκόβσκι, Χόλγκεϊτ (56′ Κόουντι), Γκάρνερ (76′ Γκρέι), Γκέιγ (56′ Ονάνα), Ιγουόμπι, Ντουκουρέ, Μακνίλ, Κάλβερτ-Λιούιν (46′ Μοπέ)
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Λαπόρτ, Ακάντζι, Ντίας (90′ Γκόμεζ), Γουόκερ, Γκιουντογκάν (78′ Μπερνάρντο Σίλβα), Ρόδρι (88′ Φίλιπς), Φόντεν, Άλβαρες, Μαχρέζ, Χάλαντ (79′ Γκρίλις)

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

• Λιντς – Νιούκαστλ 2-2 (7′ Έιλινγκ, 79′ Κρίστενσεν / 31′ πέν., 69′ πέν. Γουίλσον)
  • Σαουθάμπτον – Φούλαμ 0-2 (48′ Βινίσιους, 72′ Μίτροβιτς)
  • Τσέλσι – Νότιγχαμ 2-2 (51′, 58′ Στέρλινγκ / 13′, 62′ Αγουονίγι)
  • Άστον Βίλα – Τότεναμ 2-1 (8′ Ράμσεϊ, 72′ Λουίζ / 90′ πέν. Κέιν)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουλβς 2-0 (32′ Μαρσιάλ, 90+4′ Γκαρνάτσο)
  • Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ 2-0 (39′, 58′ Έζε)
  • Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (37′ 51′ Γκιουντογκάν, 39′ Χάλαντ)
  • Μπρέντφορντ – Γουέστ Χαμ 2-0 (20′ Εμπεουμό, 43′ Γουίσα)
  • 14/5 18:30 Άρσεναλ – Μπράιτον