• 2 Μαΐου, 2024
  • Άναψε κόκκινο στην Ένωση η Νέα Σαλαμίνα και της έκοψε την όρεξη για σωτηρία

Άναψε κόκκινο στην Ένωση η Νέα Σαλαμίνα και της έκοψε την όρεξη για σωτηρία

By on 17 Μαΐου, 2023 0 5623 Views

Η Νέα Σαλαμίνα άφησε την ΕΝΠ στη ζώνη υποβιβασμού καθώς τη νίκησε με 4-2 στο «Αμμόχωστος» σ’ ένα ματς με πέναλτι, VAR, δοκάρια και ευκαιρίες.

Με δύο πέναλτι προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι. Στο 20’ και στο 29’ ο Ντορεγκαράι σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 2-0 του ημιχρόνου. Οι βυσσινί, είχαν δύο δοκάρια με τον Φερνάντεζ στο 14’ και τον Γεβρέμοβιτς στο 42’, ενώ τους ακυρώθηκε και πέναλτι από το VAR στο 30’, και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου τους αδικούσε.

Παρόλα αυτά, με το…καλησπέρα του β’ μέρους, οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με τον Λαμί στο 47’, όμως η απάντηση ήταν άμεση με τον Καρλίτος να γράφει το 3-1 στο 56’. Η ομάδα του Σατσιά μείωσε εκ νέου, αυτή τη φορά σε 3-2 με τον Ντιαβαρά στο 77, όμως ο Καρλίτος στο 90+4’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Ο Κουμούρης σκόραρε στο 90+6, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Με αυτή τη νίκη η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 52 βαθμούς αφήνοντας την ΕΝΠ στη ζώνη υποβιβασμού (12η θέση) και τους 34 βαθμούς και μείωσε τις ελπίδες της για σωτηρία και μόνο με ήττα της Δόξας από τον Ολυμπιακό μπορεί να ελπίζει βάσιμα στα δύο τελευταία παιχνίδια

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς (46′ Άδωνη), Ντιακιτέ (46′ Λέουκο), Μαλεκκίδης, Καρλίτος, Φράγκος, Φελίπε (80′ Σαλάλιχ), Τιάγκο (71′ Κουμουρής), Τσίκο, Ντορεγκαράι (53′ Μάντζεκ).

Στον πάγκο: Καλανίδης, Μιγκελίτο, Κλίμοβιτς, Μποτεάκ, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος.

ΕΝΠ: Παναγιώτου, Ντα Σίλβα (72′ Κόρσια), Έχμαν, Γεβρέμοβιτς (78′ Πολυκάρπου), Φερνάντεζ, Κωνσταντίνου (46′ Ντιαβαρά), Κατσιάρης (72′ Λουσέρο), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης (54′ Μέιρα), Ντρέκσα, Λαμί.

Στον πάγκο: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντιαβαρά, Κολωνιάς, Μαυρουδής, Πρωτοπαπάς, Βούκτσεβιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντορεγκαράι (πεν. 20′,29′), Καρλίτος (56′, 90+4′) / Λαμί (47′), Ντιαβαρά (77′).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίκο.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

VAR: Κώστα Ροβέρτος

AVAR: Θεοδώρου Πάνος

Παρατηρητής: Αναστασίου Ιωάννης