• 28 Απριλίου, 2024
  • ΕΛΛΑΔΑ
  • «Λιοντάρι» ο Τσιτσιπάς, πέτυχε την ανατροπή στο «σπίτι» του Μάρεϊ και συνεχίζει στο Wimbledon

By on 7 Ιουλίου, 2023 0 3728 Views

O Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε το ζητούμενο στο 2ο ημίχρονο του αγώνα του με τον Άντι Μάρεϊ, πήρε τα δύο σετ και με 7-6(3), 6-7(2), 4-6, 7-6(3), 6-4 και εξασφάλισε την πρόκριση στον 3ο γύρο του Wimbledon.

Ο 24χρονος Έλληνας χάλασε το πάρτι των Βρετανών, καθώς σαν σήμερα πριν από 10 χρόνια ο Μάρεϊ στο ίδιο κορτ νικώντας τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-0, γινόταν ο πρώτος παίκτης από το Νησί που γινόταν πρωταθλητής στο Wimbledon.

Όμως ο Τσιτσιπάς είχε αντίθετη άποψη, πήρε την πρόκριση και το Σάββατο (8/7) θα αντιμετωπίσει τον Σέρβο, Λάζλο Τζέρε για να βρεθεί στον 4ο γύρο και να ισοφαρίσει την καλύτερη επίδοσή του στο τουρνουά.

Το mini break έφερε το 2-2

Το 4ο σετ άρχισε όπως κύλησαν τα τρία που παίχθηκαν την Πέμπτη (6/7). Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε με άνεση τα δύο πρώτα service games, ενδιάμεσα ο Μάρεϊ απάντησε με love game για το 2-1.

Στο 4ο game o Τσιτσιπάς έφθασε δύο φορές στην ισοπαλία, όμως δεν μπόρεσε να γίνει περισσότερο απειλητικός (2-2).
Ιδιος και απαράλλαχτος ο ρυθμός και στη συνέχεια του σετ, με τον Μάρεϊ να βρίσκει νέο love game το 4-4.

Στο 9o game ο Τσιτσιπάς βρήκε τις λύσεις στο 40-40, με winner και drop shot προηγήθηκε με 5-4, στέλνοντας την πίεση στον Μάρεϊ. Ομως ο τελευταίος είδε τον Τσιτσιπά να κάνει άλλα τρία αβίαστα λάθη για το 5-5.

Με υπέροχο winner, τον 19ο στο σετ, o Τσιτσιπάς έφθασε στο 6-5. Ο Μάρεϊ με δύο winner και δύο λάθη από τον Τσιτσιπά, έκανε το 3ο love game στο σετ για το 6-6 και το tie break.

Εκεί όλα κρίθηκαν στον 7ο πόντο, σε ράλι 30 χτυπημάτων ο Τσιτσιπάς πέτυχε το mini break, για το 4-3, πήγε στο 6-3 και αμέσως μετά έκλεισε το σετ με 7-6(3), πετυχαίνοντας το πρώτο από τα δύο βήματα πρόκρισης.

Ο μοναδικός break point ήταν αρκετός για το 3-2

Ο Μάρεϊ άρχισε με love game, ο Τσιτσιπάς χωρίς προβλήματα ισοφάρισε σε 1-1 και αμέσως μετά πέτυχε αυτό που έψαχνε από την Πέμπτη. Προηγήθηκε 0-40, ο Μάρεϊ έσωσε τα δύο από τα τρία break points και ο Τσιτσιπάς προσπέρασε με 2-1.

Με δύο διαδοχικούς άσους ο Τσιτσιπάς εξαργύρωσε το break, ξεφεύγοντας με 3-1. Ο Σκωτσέζος με νέο love game μείωσε σε 3-2, όμως ο Τσιτσιπάς κρατούσε την τύχη στα χέρια του.

Χωρίς δυσκολίες κράτησε το προβάδισμα (4-2), ο Μάρεϊ από το 15-30 με τρεις πόντους μείωσε σε 4-3, διατηρώντας τη δική του ελπίδα. Όμως με τρεις σερί winners ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-3. O πεισματάρης Σκωτσέζος, έφερε το σετ στο 5-4, για να παίξει το τελευταίο του χαρτί στο σερβίς τού Τσιτσιπά.