28 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 28 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Στο ρυθμό του Μπεζους όλη η Ομόνοια και άνετη πρόκριση.(15 χιλιάδες κόσμος στις κερκίδες

By on 3 Αυγούστου, 2023 0 554 Views

Η Ομόνοια πέτυχε δεύτερη νίκη κόντρα στην Καμπάλα, αυτή την φορά στο ΓΣΠ με 4-1 και με συνολικό σκορ 7-3 πανηγύρισε την πρόκριση στον 3ο προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ.

Κέφια και πάλι για τον Μπέζους που πέτυχε δύο γκολ ενώ από ένα τέρμα είχαν οι Λανγκ και Κουλιμπαλί. Για τους Αζέρους σκόραρε ο Αϊζάια.Τρια γκολ πέτυχε ο Κακουλης αλλά υποδέχθηκαν οφσάιντ..

Ο αγώνας:

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας στο ΓΣΠ για την Ομόνοια αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Ρομάν Μπέζους είδε την κεφαλιά του να σταματά στον τερματοφύλακα Ατανγκάνα και στην επιστροφή η μπάλα να κτυπά στο γόνατο του και να καταλήγει στα δίκτυα για το 1-0.

Από εκεί και πέρα το «τριφύλλι» ξεφορτώθηκε το όποιο άγχος είχε, τα πόδια των παικτών του Σωφρόνη Αυγουστή λύθηκαν και είχαν ξεκάθαρες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Στο 21′ o Μπέζους απείλησε με απευθείας φάουλ όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λοίζου έπιασε το δυνατό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον αντίπαλο κίπερ να αποκρούει. Ο διεθνής κύπριος εξτρέμ στο 26ο λεπτό είχε καλή στιγμή για το 2-0 όμως το πλασέ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η πίεση των γηπεδούχων για ακόμη ένα γκολ είχε ως αποτέλεσμα στο 29o λεπτό ο Κακουλής να φύγει τετ-α-τετ κόντρα στον Ατανγκάνα, αυτός να τον ανατρέψει και ο διαιτητής να δείξει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπέζους που δεν αστόχησε για το 2-0 της Ομόνοιας στο 30′.

Οι «πράσινοι» λίγο πριν το 40′ βρήκαν και τρίτο γκολ, αυτή την φορά με τον Λανγκ να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Ατανγκάνα μετά την κεφαλιά του Σεμέδο και από κοντά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Β’ ημίχρονο:

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο έφερε και γκολ για την Καμπάλα, με τον Αϊζάια να νικάει τον Φαμπιάνο με δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 56′.

Λίγο αργότερα, και συγκεκριμένα στο 59′ ο Λέζιακς δοκίμασε το σουτ, ο Κουλιμπαλί έβαλε την προβολή, η μπάλα κατέληξε για 4η φορά στα δίκτυα του Ατανγκάνα και η Ομόνοια επανάφερε την διαφορά στα τρία γκολ.

Στο 71′ ο Σεμέδο έφυγε στην αντεπίθεση, ο Σίμιτς δοκίμασε να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ με μία επαφή, όμως η προσπάθεια του έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ανσαριφάντ στο 78′ με προσωπική προσπάθεια προσπάθησε να νικήσει από πλάγια θέση τον Ατανγκάνα ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ιρανός στο 87′ είχε νέα καλή στιγμή για να βάλει το όνομα του στον πίνακα με τους σκόρερ όμως η προσπάθεια του κατέληξε αουτ.

Ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Ανσαριφάντ σταμάτησε στον αντίπαλο τερματοφύλακα και από την εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Ζαχαρίου πέρασε αουτ.

Ο Ιρανός στο 90+1 δοκίμασε του σουτ με τον Ατανγκάνα να του λέει και πάλι όχι.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Λέζιακς, Λανγκ, Κουλιμπαλί (67′ Μίλετιτς), Κασάμα (46′ Χαραλάμπους), Μπασιρού, Λοΐζου (63′ Σίμιτς), Σεμέδο, Μπέζους (63′ Ανσαριφάρντ), Κακουλλής (80′ Ζαχαρίου).
Στον πάγκο: Ουζόχο, Χ.Κυριακίδης, Σιπριάνο, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Σίμιτς, Κούσουλος, Μίλετιτς, Ανδρέου, Χαραλάμπους, Ν.Κυριακίδης, Χρίστου.
ΚΑΜΠΑΛΑ: Ατανγκάνα, Μουσάγιεφ, Άφρικο, Αμμπάσοφ, Κιρτίμοφ (32′ Χουσεϊνλί), Σαφάροφ (46′ Αμπράμοφ), Αϊζάια, Αλλάχ, Χάνι (77′ Ακάκπο), Ισκαντάροφ (77′ Μπακσάλι), Καλάιλα (46′ Αουατσέρια).
Στον πάγκο: Αζίζοφ, Σουλτάνοφ, Χουσάνοφ, Χουσεϊνλί, Αμπράμοφ, Αλίγεφ, Ακάκπο, Μπακσάλι, Αουατσέρια, Κουνταβέρντιγεφ, Μουρσάλοφ, Αγκαλάροφ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ατανγκάνα, Σαφάροφ
ΣΚΟΡΕΡ: 5′, 30′ (πέν) Μπέζους, 38′ Λανγκ, 59′ Κουλιμπαλί / 56′ Αϊζάια
ΘΕΑΤΕΣ: 15048 εισιτήρια
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:  Adam Ladebäck