6 Μαΐου, 2024
  • 6 Μαΐου, 2024
  • Mπαμ η ΑΕΖ με άμυνα γρανίτη και αντεπιθέσεις…φωτιά.Προσγείωσε την ΑΕΚ (με κενή…άμυνα) 3-1

By on 22 Σεπτεμβρίου, 2023 0 746 Views

Η ΑΕΖ πήρε τεράστια νίκη καθώς επικράτησε της AEK  με 3-1 στο «Αμμόχωστος», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και έτσι…χάλασε την ανανέωση του Όλτρα με τους κιτρινοπράσινους.
Το σκορ άνοιξε με έναν…κεραυνό ο Ρέινολντς στο 16’ (1-0) που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πίριτς, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σχετικά άμεσα την απάντηση με τον Ντίμερς στο 28’. Ο Ολλανδός έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε στα δίκτυα του Μπέκερ για το 1-1 του ημιχρόνου.

Αυτή που κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα, στην επανάληψη, ήταν η ΑΕΖ η οποία έχοντας τον Ντιγκινί να διαμορφώνει το 2-1 στο 58’ με ωραίο πλασέ. Το τελικό 3-1 έγραψε στο 90+2’ ο Χατζηβασίλης(μπήκε αλλαγή) με την ομάδα του Ζακακίου να φτάνει στους έξι βαθμούς και πέτυχε τη δεύτερη σερί της νίκη με το ίδιο σκορ.Και τα δύο γκολ προήλθαν από αντεπιθέσεις φωτιά που εξέθεσαν και σε αυτό το ματς τη κενή…άμυνα της ΑΕΚ.Αντίθετα η άμυνα της ομάδας του Λιάσου Λουκά ήταν από γρανίτη με κορυφαίο τον Ντελμίρο που καθάρισε πολλές φάσεις πριν προκαλέσουν κίνδυνο για την εστία του Μπέκερ ενώ ο Παστελλής βοήθησε και στις αντεπιθέσεις και ετοίμασε με προσωπική ενέργεια το δεύτερο γκολ με ασίστ στον Ντιγκινί

Από την άλλη, ο Όλτρα δεν κατάφερε να συνδυάσει νικηφόρα την ανανέωση του συμβολαίου του με την ΑΕΚ  και οι κιτρινοπράσινοι έμειναν στους εφτά βαθμούς.

ΑΕΖ (Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό (60′ Φράγκος), Σλόγκαρ (60′ Χατζηβασίλης), Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Ρουΐζ, Σιφνέος (35′ Ρόχα), Ντιγκινί (74′ Ντιγκινί)
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Φοστάβ, Χριστοφή, Βαλέιν, Μιχαηλίδης, Κκώστης, Ιωσηφίδης, Ρασίντ

AEK(Όλτρα): Πίριτς, Σάντσες, Γκαλιόλο (84′ Τρισκόφσκι), Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Πονς, Καπτούμ (73′ Λόπες), Ντίμερς (84′ Λέδες), Φαράζ (73′ Τόνγκια), Σάντος (59′ Γκάμα), Σολ
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Ντιούνκου, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Μάμας, Κατελάρης

Στο όριο καρτών: Μπέκερ (2) / Πονς (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Ρέινολντς (16′), Ντιγκινί (58′), Χατζηβασίλης (90+2′) / Ντίμερς (28′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σλόγκαρ, Αντωνίου, Λιάσος Λουκά, Παστελλής

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.500