• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Μπακς – Πίστονς 120-118: Λίλαρντ και Λόπεζ έσωσαν το Μιλγουόκι, αποβλήθηκε ο Γιάννης (βίντεο η αποβολή)

By on 9 Νοεμβρίου, 2023 0 876 Views

Oι Μπακς τα χρειάστηκαν κόντρα στους Πίστονς, αλλά… καθάρισαν οι Λίλαρντ και Λόπεζ. Αποβλήθηκε ο Γιάννης με 2 τεχνικές ποινές.

Πολύ δύσκολο ήταν το έργο των Μπακς κόντρα στους Πίστονς όπως αποδείχθηκε στο παρκέ. Τα ελάφια τελικά επικράτησαν με 120-118, σε ένα ματς που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές στο 3ο δωδεκάλεπτο. Μπρουκ Λόπεζ και Λίλαρντ χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Γκρίφιν.

Ο Λόπεζ έβαλε το τρίποντο για το 119-115 στα 42 δευτερόλεπτα, με τον Κάνινγχαμ να μειώνει σε 119-118. Ο Κράουντερ έβαλε τη βολή για το 120-118, με τον Κάνινγχαμ να χάνει την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Εντυπωσιακός Λίλαρντ, καθοριστικός Λόπεζ

Ο Λίλαρντ κατάφερε να γλιτώσει τους Μπακς στο τέλος, αφού στην 4η περίοδο σημείωσε 18 πόντους και σκότωσε το Ντιτρόιτ. Στους 34 σταμάτησε ο Dame, ενώ 14 είχε ο Λόπεζ και το καθοριστικό τρίποντο. Ο Γιάννης είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 μπλοκ.

Μετά από αυτή τη νίκη το Μιλγουόκι βρίσκεται στο 5-2, ενώ οι Πίστονς έπεσαν στο 2-6 σε ένα κακό ξεκίνημα μέσα στη σεζόν. Από την πλευρά των ηττημένων ο Κάνινγχαμ τελείωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 26 πόντους είχε ο Σάσερ και 14 πόντους μέτρησε ο Χέιζ.

Οι Πίστονς σούταραν με 7/29 τρίποντα, τη στιγμή που τα ελάφια είχαν 11/37. Το τρίτο δωδεκάλεπτο που έληξε με επιμέρους 43-28 παραλίγο να στοιχίσει στους Μπακς, οι οποίοι όμως γλίτωσαν την ήττα χάρη στους Λίλαρντ και Λόπεζ.

O λόγος της αποβολής του Γιάννη

Δείτε το βίντεο:

Ο Greek Freak είχε δεχθεί μια τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και στη συνέχεια πανηγύρισε με έντονο τρόπο ένα φοβερό κάρφωμα που έκανε κόντρα στον Στιούαρτ. Οι διαιτητές δεν του χαρίστηκαν και τον απέβαλαν, αναγκάζοντας τον να παρακολουθήσει το υπόλοιπο ματς χωρίς να μπορεί να βοηθήσει. Το σκηνικό έλαβε χώρα, εννιά λεπτά πριν το τέλος του 3ου δωδεκαλέπτου και με το σκορ στο 71-60 υπέρ των Μπακς.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-23, 62-52, 90-95, 120-118