• Επέστρεψε η ΑΕΚ!Μεγάλη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα στη Λεμεσό με γκολ του Σολ

Επέστρεψε η ΑΕΚ!Μεγάλη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα στη Λεμεσό με γκολ του Σολ

By on 12 Νοεμβρίου, 2023 0 513 Views

Η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ είναι γεγονός.
Η ομάδα της Λάρνακας ξόρκισε την κατάρα του νέου γηπέδου της Λεμεσού, νίκησε 1-0 τον Aπόλλωνα  και πλησίασε την 6άδα και τους γαλάζιους; στους δύο βαθμούς.
Ο άνθρωπος που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Φραν Σολ με κεφαλιά πετυχαίνοντας  το πρώτο του γκολ μακριά από την ΑΡΕΝΑ και το 10ο του συνολικά στον πρώτο αγώνα μετά την Όλτρα εποχή.

Η ΑΕΚ θα μπορούσενα είχε ανοίξει το σκορ στο 2’, όταν από κόρνερ του Απόλλωνα ο Φαράζ βγήκε στην κόντρα, αλλά ηττήθηκε στο τετ α τετ με τον Λεϊούβενμπουρχ.

Η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους χάθηκε στην εξ επαφής κεφαλιά του Τέκιε που δεν βρήκε στόχο στο 15΄ ενώ ο Ρουμάνος 20λεπτά αργότερα δεν νίκησε τον Πίριτς.

Το γκολ της ΑΕΚ ήρθε στο 40΄ με τον Σολ να νικάει στον αέρα τον Άδωνη και να γράφει το 1-0.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγιεβιτς μπορούσε να ισοφαρίσει σχεδόν αμέσως αλλά το σουτ του Μάρκες πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την πολύ μεγάλη ευκαιρία του Κολ ενώ τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μάρκες πέρασε έξω.

Στο 69΄ ο Σολ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

Αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία καλή στιγμή στο ντέρμπι, το οποίο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Λάρνακας να παίρνει το διπλό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη (89′ Μαλεκκίδης), Τέκιε (89′ Σπόλιαριτς), Γιούρτσεβιτς, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (74′ Πέρετζ), Κοστάκε (64′ Αμπντουραχίμι), Μάρκες, Κολ, Βάργκα (74′ Βάργκα)
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Παναγιώτου

AEK: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Σολ (89′ Τρισκόφσκι), Φαράζ (89′ Σάντσες), Γκαρσία, Πονς, Ρομπέρζ, Γκιούρτσο (59′ Τόνγκια), Ντίμερς (66′ Μάμας)
Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τόνγκια, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Μάμας.

ΓΚΟΛ: 40΄ Σολ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τέκιε (3η), Κολ/Ντιουνκού

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 6.000

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος