• 5 Μαΐου, 2024
  • Πάτησε εξάδα με τριάρα και καλή εμφάνιση η ΑΕΚ στην πρώτη του Μπεν Σιμόν

Πάτησε εξάδα με τριάρα και καλή εμφάνιση η ΑΕΚ στην πρώτη του Μπεν Σιμόν

By on 27 Νοεμβρίου, 2023 0 476 Views

Η ομάδα της Λάρνακας στο ντεμπούτο του Ραν Μπεν Σιμόν στον πάγκο της στη δεύτερη του θητεία, νίκησε 3-0 την ΑΕΛ στην «ΑΡΕΝΑ» με πολύ καλή εμφάνιση, κόλλησε δεύτερη σερί νίκη και μάλιστα πάλι σε ντέρμπι και πάτησε ξανά στην πρώτη 6άδα.

Ο Γκαρσία με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ο Τόνγκια έβαλε τις βάσεις για τη νίκη εκεί που η ΑΕΛ πίεσε για την ισοφάριση και ο Λόπες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα μετά από λάθος της άμυνας της ΑΕΛ.

Από την άλλη η ΑΕΛ συνεχίζει να οπισθοχωρεί και καθηλώνεται στο β’ γκρουπ και συνεχίζεται ο προβληματισμός.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ καθώς στο 5΄ έπειτα από κόρνερ ο Άνχελ Γκαρσία ανενόχλητος έγραψε το 1-0. Μετά το γκολ που πέτυχε η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμον είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς να φτιάξει κάποια ευκαιρία ενώ η ΑΕΛ δεν μπορούσε να απειλήσει καθόλου.

Πάντως οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού θα μπορούσαν στην τελευταία φάση του ημιχρόνου να ισοφαρίσουν όταν ο Ανδρέου μόνος με τον Πίριτς, έστειλε την μπάλα έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα το 55΄ ο Τόνγκια πλάσαρε τον Μούριελ που είχε αποκρούσει σουτ ασταθώς,γράφοντας το 2-0 και κλειδώνοντας ουσιαστικά και τη νίκη.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 85΄ όταν μετά από λάθος του Μπάστο, ο Γκιούρσο έδωσε έτοιμο γκολ στον Ράφα Λόπεζ.

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια (64′ Καπτούμ), Σολ (81΄Γκιούρτσο), Φαράζ (75′ Λόπες), Γκαρσία, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Ντίμερς (64′ Μιλίτσεβιτς)

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Γκιούρτσο, Μάμας.

ΑΕΛ (Κόσκελα): Μούριελ, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (65′ Τσέρχινχ), Ανδρέου (65΄Μακρής), Παπαφώτης, Σρίνιτς, Μορέιρα (80′ Κα), Χέντι, Φιλίποβιτς, Τσούκα (46′ Φραντζής), Ντέγοεστ (65′ Τζάλμα)

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Σωτηρίου, Μεντόσα, Τσέρνιχ, Μαρς, Σιλβέστρος, Μορσάι, Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου, Κα

ΣΚΟΡΕΡ: 6′ Γκαρσία, 55′ Τόνγκια, 86′ Λόπες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πονς, Σολ/Ανδρέου, Ντέγοεστ, Μπάστο, Φραντζής (3η)

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.000

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος