18 Μαΐου, 2024
  • 18 Μαΐου, 2024
  • Κτυπούν ρέστα για την κορυφή Πάφος FC-AΠΟΕΛ.Ο Απόλλωνας υποδέχεται τη Ν. Σαλαμίνα και η ΑΕΖ την ΑΕΛ(το πρόγραμμα και η βαθμολογία μετά τα χθεσινά αποτελέσματα)

By on 17 Δεκεμβρίου, 2023 0 470 Views

Το ντέρμπι Πάφος FC-ΑΠΟΕΛ αναμφίβολα ξεχωρίζει από τα σημερινά παιχνίδια για την 15η αγωνιστική. Η παφιακή ομάδα θέλει τη νίκη για να πιάσει ξανά στην κορυφή τους γαλαζοκίτρινους, οι οποίοι από την πλευρά τους πάνε για το διπλό και το +6 από την Πάφο και +3 από την Ομόνοια που τώρα είναι μαζί του στην κορυφή με αγώνα περισσότερο.!Στον Α΄ γύρο το ΑΠΟΕΛ είχε κερδίσει 1-0.

Στα άλλα ματς της ημέρας που έχουν ασφαλώς το δικό τους ξεχωριστό ενδιαφέρον, ο Απόλλωνας υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» και θέλει μόνο νίκη για παραμείνει κοντά στην εξάδα ενώ η Ν. Σαλαμίνα στοχεύει σε θετικό αποτέλεσμα για α είναι και αυτή  σε επαφή με την εξάδα αλλά για να επιστρέψει σε θετικά αποτελέσματα μετά από καιρό. Στον Α΄ γύρο οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 Η  ΑΕΖ και ΑΕΛ αναμετρώνται στο «Αμμόχωστος» σε ένα σημαντικό αγώνα και για τις δύο ομάδες που στον πρώτο γύρο πρόσφεραν θέαμα και γκολ με την ΑΕΛ νικήτρια 4-3.

Στα χθεσινά παιχνίδια η Ομόνοια κέρδισε δύσκολα 2-1 την Καρμιώτισσα και έπιασε το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή προσωρινά περιμένοντας το σημερινό αποτέλεσμα στην Πάφο που όποιο και αν είναι θα την ευνοήσει. Η Ανόρθωση με 10 παίκτες γύρισε ένα παιχνίδι που αρχικά ήταν εύκολο και νωρίς στράβωσε με αποβολή και γκολ αλλά στο β΄ ημίχρονο τα κατάφερε και πήρε το τρίποντο που την κρατά κοντά στην κορυφή. Η ΑΕΚ πέρασε με 3-0 από το Δασάκι και συνεχίζει την ανοδική  της πορεία .Το γρήγορο γκολ του Πονς και η αποβολή του τερματοφύλακα του Εθνικού έκαναν πιο εύκολη την αποστολή της ΑΕΚ που με τον Τσισκόφσκι να επιστρέφει στα γκολ στα τελευταία λεπτά έδωσε καθαρό σκορ στην ομάδα του Μπεν Σιμόν.