• 19 Μαΐου, 2024
  • Αλαβές – Ρεάλ 0-1: Ο Βάθκεθ έδωσε νέα νίκη στο 90+2′

Αλαβές – Ρεάλ 0-1: Ο Βάθκεθ έδωσε νέα νίκη στο 90+2′

By on 22 Δεκεμβρίου, 2023 0 388 Views

Η Ρεάλ έκαμψε την αντίσταση της Αλαβές στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και έπιασε τη Ζιρόνα στην κορυφή της La Liga.

Η Ζιρόνα έχασε βαθμούς στη Σεβίλλη κι η Ρεάλ  παραλίγο να μην εκμεταλλευτεί αυτό το δώρο. Ο Λούκας Βάθκεθ ως από μηχανής Θεός σκόραρε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων για το 1-0 επί της Αλαβές στη 18η αγωνιστική της La Liga κι έδωσε στους “μερένγκες” δεύτερη νίκη μέσα στη μέρα, μετά από αυτήν στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

Οι “μερένγκες” παρατάχθηκαν με τα γνωστά πολλά προβλήματα στην άμυνα και δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα, παρότι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους.

Ο Νάτσο αποβλήθηκε στο 54ο λεπτό για πάτημα σε αντίπαλο και η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη για τους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι. Στα τελευταία λεπτά η πίεση αυξήθηκε, ο Ροντρίγκο έχασε μία καλή στιγμή, όμως στο 90+2′ ο Βάθκεθ έδωσε σπουδαία νίκη στη Ρεάλ.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

• Ράγιο Βαγεκάνο – Βαλένθια 0-1 (61′ Κανός)
  • Ατλέτικο – Χετάφε 3-3 (44′, 69′ πεν. Γκριεζμάν, 63′ Μοράτα – 53′, 90+3′ πεν. Μαγιοράλ, 87′ Ροντρίγκες)
  • Γρανάδα – Σεβίλλη 0-3 (23′ Πεντρόσα, 32′ Οκάμπος, 49′ Ράμος)
  • Μπαρτσελόνα – Αλμερία 3-2 (33′ Ραφίνια, 60′, 83′ Ρομπέρτο / 41′ Μπαπτιστάο, 71′ Έντγκαρ)
  • Αθλέτικ – Λας Πάλμας 1-0 (90+4′ Ετσεβαρία)
  • Βιγιαρεάλ – Θέλτα 3-2 (13′ Πεντράθα, 40′ Μαντί, 48′ πεν. Παρέχο / 52′ Δουβίκας, 57′ Λάρσεν)
  • Μπέτις – Ζιρόνα 1-1 (88′ Πεσέλα / 39′ πέν. Ντόβμπικ)
  • Κάντιθ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0
  • Αλαβές – Ρεάλ 0-1 (90+2′ Βάθκεθ)
  • Μαγιόρκα – Οσασούνα 3-1 (12′ Νάστασιτς, 53′ Ντάνι, 62′ Ραΐγιο / 7′ Ιμπάνιεθ)