• ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ
  • ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Πέισερς – Μπακς 142-130: Τέταρτη ήττα σε πέντε αγώνες με την Ιντιανάπολις για Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι

By on 4 Ιανουαρίου, 2024 0 1428 Views

Η μπασκετική βεντέτα ανάμεσα στους Πέισερς και τους Μπακς είχε ξανά νικητές τους πρώτους, που επικράτησαν με 142-130 στην Ιντιανάπολις για το 4/5 απέναντι στο Μιλγουόκι στην κανονική περίοδο.

Την 4η ήττα τους σε πέντε αγώνες με τους Πέισερς στη σεζόν γνώρισαν οι Μπακς τα ξημερώματα της Πέμπτης (4/1), καθώς λύγισαν με 142-130 στην Ιντιανάπολις με αποτέλεσμα να χάσουν κι άλλο έδαφος για την κορυφή της Ανατολής.

Η ομάδα του Μιλγουόκι έπεσε στο 24-10 (16-3 εντός και 8-7 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να γεμίζει τη στατιστική του (26 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 35:43) σε μία βραδιά που τα Ελάφια εμφανίστηκαν κατώτερα των περιστάσεων στο κομμάτι της άμυνας. Για την ακρίβεια απογοήτευσαν, με τους Πέισερς να τους διαλύουν, να παίζουν με το μυαλό τους και να δείχνουν ότι σε ένα πιθανό συναπάντημα στα playoffs θα τους κοιτάξουν στα μάτια για να τους αποκλείσουν. Προς το παρόν τρέχουν σερί πέντε νικών.

Ο Κρις Μίντλετον (19 πόντοι, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 μπλοκ) ήταν σε καλή κατάσταση, από εκεί και πέρα όμως ο Μαλίκ Μπίσλι εξαφανίστηκε, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έβαλε εννέα από τους 23 πόντους του από τη γραμμή των βολών, μέτρησε 6/18 σουτ και δεν ήταν είναι αποτελεσματικός ούτε στο μαρκάρισμα του Μπρους Μπράουν που του έκανε ζημιά, ο πάγκος δεν έδωσε ώθηση μετά από το καλό του ξεκίνημα και στο Μιλγουόκι έχουν δρόμο μέχρι να παίξουν το μπάσκετ που έχουν στο μυαλό τους. Αν και ίσως με το υπάρχον υλικό να μη μπορούν να το κάνουν.

Στο 19-14 ανέβηκαν οι Πέισερς (10-7 εντός και 9-7 εκτός έδρας), με τον Ταϊρίς Χαλιμπάρτον να έχει εντυπωσιακά διαστήματα σε σκοράρισμα και δημιουργία και με τον πάγκο να βοηθάει και να κάνει ξανά τη διαφορά απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο. Μπεν Μάθουριν, Αϊζέια Τζάκσον, Μπάντι Χιλντ και Όμπι Τόπιν διέλυσαν τον ανταγωνισμό στη second unit, με την ομάδα του Ρικ Καρλάιλ να

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Σπερς στο Σαν Αντόνιο τα ξημερώματα της Παρασκευής (5/1 στις 02:30), στο πρώτο συναπάντημα του Γιάννη Αντετοκούνμπο με τον Βικτόρ Γουεμπανιαμά.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με λάθος που χρεώθηκε εκείνος από λάθος πάσα, δεν βρήκε χώρο και είδε από την πρώτη φάση δεύτερο παίκτη να πηγαίνει στο μαρκάρισμά του. Έφτιαξε σουτ τα οποία ο Λίλαρντ έστειλε στο σίδερο, έκλεισε την περίοδο με δίποντο (πρώτη προσπάθεια στο ματς), άνοιξε τη δεύτερη με τρίποντο, δεν εκβίασε προσπάθειες και άφησε το ματς να του δώσει ρυθμό. Σκρίναρε, σκρίναρε, σκρίναρε, διάβασε καλά το παιχνίδι, ένα ένα μικρό ξέσπασμα προς το ημίχρονο (10 πόντοι, 3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 18:22).

Ήταν αρκετά πιο επιθετικός στην τρίτη περίοδο, βρήκε συνεργασίες με τον Μίντλετον, έβαλε γκολ-φάουλ, πλησίασε το triple-double (17/8/7) στα μέσα του δωδεκαλέπτου, όμως η άμυνα των Μπακς ήταν αποκαρδιωτική. Γύρισε 9:30 πριν από το τέλος της αναμέτρησης με το σκορ στο 118-100, όμως δεν είχε και πολλά να κάνει από τη στιγμή που ο Λίλαρντ δεν μπορούσε να βοηθήσει και η άμυνα δεν μπορούσε να λειτουργήσει. Υπήρξαν στιγμές που έδειξε πολύ απογοητευμένος και σίγουρα η ψυχολογία του δεν είναι αυτή την περίοδο στο καλύτερο επίπεδο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-31, 66-68, 113-97, 142-130

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΙΣΕΡΣ (Ρικ Καρλάιλ): Νίσμιθ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμιθ 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τέρνερ 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μπράουν 15 (5/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαλιμπάρτον 31 (5/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 μπλοκ, κανένα λάθος σε 33:51), Μάθουριν 16 (2), ΜακΚόνελ 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόπιν 15 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζάκσον 9 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χιλντ 10 (2), Γουόκερ 3, Σέπαρντ, Νουόρα

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Μίντλετον 19 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 μπλοκ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 26, Λόπεζ 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπίσλι 8 (2), Λίλαρντ 23 (4/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κόνατον 3 (1), Πόρτις 9 (6 ριμπάουντ), Μπότσαμπ 12 (6/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πέιν 7 (1), Τζάκσον 7 (1), Λίβινγκστον, Λόπεζ, Θανάσης Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά των Ιντιάνα Πέισερς: 36/55 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 28/34 βολές, 51 ριμπάουντ, 34 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη, 27 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 32/55 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 24/32 βολές, 49 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη, 25 φάουλ