• 20 Μαΐου, 2024
  • Γρήγορα και άνετα πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ .Κέρδισε 4-2 τον Οθέλλο

Γρήγορα και άνετα πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ .Κέρδισε 4-2 τον Οθέλλο

By on 17 Ιανουαρίου, 2024 0 531 Views

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η ΑΕΚ  επικράτησε του Οθέλλου με 4-2 στην «Αρένα», παίρνοντας την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου. Η ομάδα της Λάρνακας ουσιαστικά… καθάρισε νωρίς το ματς κι από ένα σημείο και μετά, έκανε διαχείριση ενόψει Παφος  FC.
Σε ένα 6λεπτο η ΑΕΚ πήρε γερό προβάδισμα με τα γκολ των Τόνγκια (10’) και Γκαρσία (16’), ενώ ο Σάντσες με κεφαλιά στο 48’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Οθέλλος μείωσε με τον Ανάνγκ στο 52’ αλλά ο Σάντος επίσης με κεφαλιά μόλις πέντε λεπτά αργότερα, πέτυχε το τέταρτο γκολ για την ομάδα της Λάρνακας. Ο Οθέλλος μείωσε εκ νέου με τον Ντούρις στο 71’, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (46′ Ντιούνκου), Σάντσες, Πονς, Ντίμερς (60′ Μάμας), Γκιούρτσο (79′ Καπτούμ), Τόνγκια, Φαράζ (50′ Σάντος), Σολ (50′ Τρισκόφσκι).
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Ντιούνκου, Γκαλιόλο, Λέδες, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Ναούμ, Μάμας.
ΟΘΕΛΛΟΣ: Παναγιώτου, Σταμούλης (60′ Κατσιατής), Γιάνσεν, Ναρντίνι (58′ Χατζηπασχάλης), Κυριάκου, Ράμος (46′ Χριστοδούλου), Μπραμπίγια (46′ Πιχ), Ανάνγκ, Κόπας, Ουεσλάτι, Ντούρις (72′ Σανγκαρέ).
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλουρή, Χριστοδούλου, Σούτο, Σανγκαρέ, Κατσιάτης, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, Πιχ, Ιωάννου, Κορίνους.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανάνγκ, Χριστοδούλου

ΣΚΟΡΕΡ: 10′ Τόνγκια, 16′ Γκαρσία, 48′ Σάντσες, 57′ Σάντος / 52′ Ανάνγκ, 71′ Ντούρις
ΘΕΑΤΕΣ: 1507 εισιτήρια
Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Κωνσταντίνος
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
AVAR: Αλλαγιώτου Ιωάννα
Παρατηρητής: Νικολάου Γιώργος