6 Μαΐου, 2024
  • 6 Μαΐου, 2024
  • Τρείς από την Κύπρο βρέθηκαν σε ένα αγώνα του Copa Africa και ο Ενσούε έκανε χατ-τρικ!

By on 19 Ιανουαρίου, 2024 0 1007 Views

Κυπριακό… ενδιαφέρον είχε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Ισημερινό Γουινέας και ΓουινέαΜπισσάου για το Copa Africa (18/1,4-2). Τρεις παίκτες που έχουν αγωνιστεί στο πρωτάθλημα Cyta, έδωσαν το «παρών» στο παιχνίδι, επηρεάζοντας μάλιστα την εξέλιξή του.

Ενσούε,(πέρασε από ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα) Ντάλσιο(ΑΠΟΕΛ) και Κασαμά(Ομόνοια), συναντήθηκαν στον ίδιο αγώνα του Copa Africa, με τον 34χρονο άλλοτε παίκτη των ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα να «σπάει» το ρεκόρ του γηραιότερου που κάνει χατ-τρικ στη διοργάνωση.

Ο Εμίλιο Ενσούε,τον οποίο γνωρίσαμε στην Κύρπο ως πλάγιο δεξί μπακ , ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα παίζοντας στην επίθεση , σημειώνοντας χατ-τρικ, με το οποίο οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Ο 34χρονος, τον Ιανουάριο του 2018 είχε «πατήσει» Κύπρο για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ και στη συνέχεια φόρεσε και τη φανέλα του Απόλλωνα Λεμεσού, μέχρι το 2020, όταν επέστρεψε στους «γαλαζοκίτρινους».

Με την ομάδα της Λευκωσίας έχει μάλιστα πανηγυρίσει δύο πρωταθλήματα (17/18,18/19).

Ο ίδιος «άνοιξε» το σκορ στο 21′, στο 51′ έκανε το 3-1 και μόλις δέκα λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα για το 4-1 του Ισημερινού. Έγινε έτσι ο γηραιότερος παίκτης που καταφέρνει κάτι αντίστοιχο στην ιστορία της διοργάνωσης!

Εκτός του Ενσούε, και ένας παίκτης του ΑΠΟΕΛ έπαιξε ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού σκορ. Πρόκειται για τον Ντάλσιο,που έκανε την τελική πάσα στον Ζε Τούρμπο, μειώνοντας σε 4-2 στο 90+3′. Ο 27χρονος μέσος παίζει για τον ΑΠΟΕΛ από το 2022, ερχόμενος από τον Παναιτωλικό.

Τέλος, λεπτά συμμετοχής στον ίδιο αγώνα πήρε και ο Μορέτο Κασαμά, που επίσης αγωνίζεται στο κυπριακό πρωτάθλημα, με την Ομόνοια. Ο 25χρονος πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 64′, αντικαθιστώντας τον Γκόμες.