4 Μαΐου, 2024
  • 4 Μαΐου, 2024
  • Άνετος περίπατος για το ΑΠΟΕΛ που κρατά με αποστάσεις την κορυφή.Με εξάρα σκόρπισε τον Οθέλλο που δεν πρόλαβε να ζεσταθεί…

By on 21 Ιανουαρίου, 2024 0 417 Views

Mε όση άνεση ήθελε με εκκωφαντικό και κυριαρχικό τρόπο το ΑΠΟΕΛ έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα στο Δασάκι και την διακοπή στο κύπελλο,. Οι γαλαζοκίτρινοι σκόρπισαν τον Οθέλλο με 6-0 στο ΓΣΠ για την 20η αγωνιστική και ανέβασε ξανά τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους πέντε βαθμούς, έχοντας, ωστόσο, ματς περισσότερο.Ο Οθέλολος δεν πρόλαβε να μπει στο παιχνίδι και …έχασε αφού δέχθηκε από την αρχή σφυροκόπημα και πολύ νωρίς δέχθηκε τρία γκολ που τον υποχρέωσαν να σηκώσει λευκή πετσέτα.
Oι γηπεδούχοι…καθάρισαν από το ημίχρονο καθώς στο α’ μέρος το σκορ ήταν 4-0 υπέρ τους. Το 1-0 πέτυχε ο Βιγιαφάνες στο 5ο λεπτό με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έπειτα από κομπίνα σε κόρνερ, ενώ το 2-0 ήρθε με κεφαλιά του Σατσιά στο 20’Στο 26’ ο Ζέφτε έκανε το γύρισμα και ο Ναρντίνι στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 3-0Το 4-0 σκόραρε ο Ντβάλι με κεφαλιά στο 36’.  Στο 45’ το γκολ του Κβιλιτάια ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Η επανάληψη, άρχισε με τον ίδιο τρόπο και οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν εκ νέου με τον Γουΐλσον στο 47’ να πλασάρει ιδανικά τον Ταουντούλ για το 5-0 και να εκμεταλλεύεται στο έπακρον την φοβερή κάθετη του Μαρκίνιος. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Πορτογάλου μετά από τρεις μήνες και…κάτι. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Ζέφτε στο 90’ με διαγώνιο πλασέ.
Με αυτή τη νίκη το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 45 βαθμούς κι άνοιξε τη διαφορά του από τη δεύτερη θέση στους πέντε βαθμούς, με αναμέτρηση παραπάνω. Από την άλλη, ο Οθέλλος έμεινε καθηλωμένος στους 13 βαθμούς και την 12η θέση.

AΠΟΕΛ(Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ (46′ Σαρφό), Σούσιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Πέτροβιτς (71′ Πολυκάρπου), Σατσιάς, Βιγιαφάνες (46′ Γουΐλσον), Μαρκίνιος (86′ Νύσσης), Δώνης (71′ Φαουάζ), Κβιλιτάια
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Τομανέ, Καττιρτζής, Βρόντης

Οθέλλος (Σακκάς): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (46′ Καστάνας), Χατζηπασχάλης (46′ Ράμος), Ανάνγκ, Κόπας (46′ Κατσιάτης), Ντούρις (60′ Σούτο), Πίχ (73′ Μπραμπίλια), Ουεσλάτι
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλουρής, Σανγκαρέ, Μιτσής, Ιωάννου, Κορίνους

Στο όριο καρτών: Φαουάζ, Τομανέ (2), Πέτροβιτς (7) / Καστάνας, Ιάσο, Σούτο, Ντούρις, Κορίνους (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Βιγιαφάνες (5′), Σατσιάς (20′) Ναρντίνι (αυτ. 26′), Ντβάλι (36′), Γουΐλσον (47′), Ζέφτε (90′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σούσιτς / Ντούρις (3η)

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 6.000

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Dudic Alessandro
AVAR: Κώστα Ροβέρτος