28 Απριλίου, 2024
  • 28 Απριλίου, 2024
  • Αυτοκρατορική νίκη και κορυφή για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντογκαλά. Έπνιξε τον Άρη  με πίεση στο Α΄ ημίχρονο και κράτησε με άνεση στο β ΄ημίχρονο

By on 15 Φεβρουαρίου, 2024 0 401 Views

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που τα είχε όλα, αντάξιο με ντέρμπι κορυφής, το AΠΟΕΛ  νίκησε τον Άρη και ξέφυγε τρεις βαθμούς στην κορυφή μία αγωνιστική πριν το φινάλε της α’ φάσης του πρωταθλήματος Cyta.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» με 10 χιλιάδες φίλους τους στο πλευρό τους (9.700 εισιτήρια), επικράτησαν 1-0 και απέκτησαν προβάδισμα έναντι του αντιπάλου τους.Στους 56 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ στους 53 ο Άρης και ακολουθεί η ΑΕΚ με 49
Το γκολ που έκρινε την μεγάλη αναμέτρηση το πέτυχε ο Ντιεμερσί Ντογκαλά στο 20ο λεπτό όταν πήρε μαγική ασίστ από τον Βιγιαφάνες, δεν λάθεψε μπροστά από τον Βανά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

H τακτική του Σπιλέφσκι να παίξει συγκρατημένα ο Άρης στο Α΄ ημίχρονο και να βάλει πίεση στο β΄ ημίχρονο σε άλλα παιχνίδια του βγήκε αλλά απόψε με το ΑΠΟΕΛ δεν είχε καμιά τύχη.Και οι αλλαγές που θα άλλαζαν το παιχνίδι άργησαν να γίνουν. Οι γηπεδούχοι είχαν αντίδραση σε κάθε ενέργεια των παικτών του Άρη Το ΑΠΟΕΛ με την εμπειρία του και την δική του ποιότητα με 10 χιλιάδες οπαδούς του επέτρεψε στον Άρη να κάνει το παιχνίδι του σε κανένα σημείο του αγώνα. Μπήκε δυνατά το ΑΠΟΕΛ πίεσε έντονα  ,υποχρέωσε τον Άρη σε λάθη ,πολλά φάουλ , κάρτες, νεύρα και επιβλήθηκε πλήρως στο Α΄ημίχρονο ενώ στο β΄έκλεισε τους διαδρόμους στον Άρη και δεν του επέτρεψε να πλησιάσει απειλητικά την εστία του Μπέλετς.Δίκαιη η νίκη του ΑΠΟΕΛ και επανήλθε ξανά την κορυφή με +3 παίρνοντας την ρεβάνς της ήττας τον πρώτο γύρο και θα πάει στη β ΄φάση από την πρώτη θέση χάρη στο χρυσό γκολ του Ντιογκαλά στο 20΄

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 7ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο με τον Βιγιαφάνες να εκτελεί έξω. Την ίδια ώρα ο Στρούσκι τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Νίκολιτς να παίρνει την θέση του στο 11ο λεπτό. Στο 18΄το ΑΠΟΕΛ κέρδισε ξανά φάουλ σε καλό σημείο, ωστόσο πέρασε και αυτό αναξιοποίητο.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο στο ξεκίνημα και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Ντογκαλά να φεύγει στην επίθεση μετά από πάσα του Βιγιαφάνες και μπροστά από τον Βάνα Άλβες να σκοράρει και να κάνει το 1-0 στο 20΄!

Στο 30΄ο Μαγιαμπέλα έπιασε ένα μακρινό σουτ, με τον Μπέλετς να είναι σε ετοιμότητα και να απομακρύνει τον κίνδυνο. Στο 38΄ο Άρης κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, ο Κοκόριν εκτέλεσε, αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώματα. 5 λεπτά μετά ο Νίκολιτς απείλησε την εστία του Μπέλετς με εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

Στο 44΄ο Άρης σε μια τρομερή αντεπίθεση, έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού ο Νίκολιτς μπροστά από τον Μπέλετς, σημάδεψε τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ!Αυτή ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Άρη και η μοναδική φορά που έβγαλε αντεπίθση με προϋποθέσεις Στις καθυστερήσεις μια κεφαλιά του Μαρκίνιος πέρασε πάνω απο τα δοκάρια του Βάνα.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 53ο λεπτό είχαμε το πρώτο σουτ στο β΄μέρος με το σουτ του Σόκε όμως να είναι πολύ άστοχο. Η επόμενη φάση ήρθε στο 62ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, έγινε η πρώτη κεφαλιά από τον Ντβάλι αλλά στην συνέχεια η μπάλα έφυγε έξω. Στο 67΄ο Μπέγκτσον μπήκε στην περιοχή, έκανε με την μια το σουτ, αλλά ο Μπέλετς απομάκρυνε σε κόρνερ με το πόδι! Στο 71΄ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε ένα άστοχο σουτ με ανάποδο ψαλίδι.

Στο  76΄ο Ντβάλι είχε μια άστοχη κεφαλιά, ενώ 3 λεπτά μετά ο Ουρόσεβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ το οποίο ήταν πολύ άστοχο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο (79′ Μεχρί), Βιγιαφάνες (88′ Σαρφό), Ντογκαλά (90+2′ Κρέσπο), Μαρκίνιος (79′ Δώνης), Κβιλιτάια (88′ Τομανέ)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Τσεπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Μπένγκτσον (80′ Σουμάνσκι), Κοκόριν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (80′ Σεμέδο), Στρούσκι (11′ Νίκολιτς), Ζοκε, Μοντνόρ (61′ Γκομίς), Ουρόσεβιτς

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Μάτισικ, Σανέ, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σεμέδο, Σουμάνσκι

ΓΚΟΛ: 20′ Ντογκαλά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέτροβιτς (9η), Κβιλιτάια, Μαρκίνιος, Ντογκαλά/ Μουσούντα, Καζού, Σουμάνσκι, Ουρόσεβιτς (6η), Κοκόριν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χριστοδούλου46΄,Ουρόσεβιτς( 92΄2η κίτρινη)

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 9.700