• 3 Μαΐου, 2024
  • Οι τερματοφύλακες είπαν όΧι στην ήττα.Ν.Σαλαμίνα και ΑΕΖ συμβιβάστηκαν στο 1-1

Οι τερματοφύλακες είπαν όΧι στην ήττα.Ν.Σαλαμίνα και ΑΕΖ συμβιβάστηκαν στο 1-1

By on 15 Φεβρουαρίου, 2024 0 371 Views

Ισόπαλο 1-1 το αποτέλεσμα στο «Αμμόχωστος» ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΖ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σημαντικό βαθμό για τη «μάχη» που δίνουν για παραμονή στη κατηγορία.

Στο πρώτο μέρος δεν είχαμε ευκαιρίες αλλά μόνο δυνατά μαρκαρίσματα και κάποιες προϋποθέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα ευτύχησε να προηγηθεί με τον Γιάνγκα στο 62’ αλλά η ΑΕΖ με τον Κλε ισοφάρισε στο 70’/

Στις καθυστερήσεις οι δυο τερματοφύλακες κράτησαν το Χ με σωτήριες επεμβάσεις.Πρώτα ο Μιλοσάβλιεβιτς και ύστερα ο Κίσσας στη τελευταία φάση του αγωνα.

Η ΑΕΖ πάει στους 16 βαθμούς και στην 12η θέση και η Νέα Σαλαμίνα στους 35 παραμένοντας στην 8η θέση.

Ο αγώνας:

Πέρασε χωρίς συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο στη Λάρνακα, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή. Η μοναδική ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν για την ΑΕΖ, όταν ο Σάντος με σουτ εντός περιοχής, ανάγκασε τον Κίσσα σε απόκρουση.

Η ίδια εικόνα επικρατούσε και στα πρώτα 20 λεπτά του Β’ ημιχρόνου, όμως η χαμένη ευκαιρία του Χατζηβασίλη να στείλει την μπάλα στα δίκτυα από κοντινή απόσταση στο 64′, ξύπνησε τις δυο ομάδες.

Στο 66′ ο Γιάγκα με κοντινό πλασέ μετά την ασίστ του Φερνάντες άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους», με την ΑΕΖ να απαντά στο 70′ με το σουτ του Κλέ, μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Κλε απείλησε ξανά όμως ο Σεργίου έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 90+4 ο Καρλίτος από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς απέκρουσε σωτήρια

Στο 90+9 ο Ντιγκινί είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του, έπιασε το δυνατό  σουτ όμως ο Κίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά και ακολούθησε το σφύριγμα της λήξης του αγώνα..

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Κονατέ (80′ Οφόρι), Νάρσινγκ, Μιγκελίτο (60′ Γιάνγκα), Ντουρμισάι, Μπεχαράνο, Κονέ (46′ Φερνάντες), Φράγκος (46′ Καρλίτος), Λέουκο (60′ Σεργίου), Γκουανίνι, Ντιακίτε.
Στον πάγκο: Μελίσσας, Ντάτκοβιτς, Κουζμάνοβιτς, Παπαγεωργίου, Προκοπίου, Βίκτωρος, Κατσιάρης.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Γιαντάλ (46′ Κλε), Ε. Αντωνίου, Ρόχα Σάντος (67′ Σαρφό), Κάστρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου, Χατζηβασίλης (80′ Ρουίζ), Ντιγκινί, Χρίστου (67′ Παστελλής), Σαμπό.
Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Κ.Αντωνίου, Σλόγκαρ, Χριστοφή, Βάλντι, Σιφνέους, Ιωσηφίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: 62′ Γιάνγκα/ 70′ Κλε.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκουανίνι, Φράγκος, Χριστοδούλου (προπ.)/Παστελλής, Χρίστου, Σαμπό, Ρέινολντς.

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 500.