• 18 Μαΐου, 2024
  • Νίκη ελπίδας για την Ανόρθωση με Τσίκο-Καστέλ.Πλησίασε στο -5 από θέση Ευρώπης

Νίκη ελπίδας για την Ανόρθωση με Τσίκο-Καστέλ.Πλησίασε στο -5 από θέση Ευρώπης

By on 21 Φεβρουαρίου, 2024 0 484 Views

H Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες, αφού κατάφερε να βγάλει με νικηφόρο αποτέλεσμα την υποχρέωσή της με την ΑΕΖ, κερδιζοντάς την με 2-0.

Μια Ανόρθωση απλή ,χωρίς να εντυπωσιάσει κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και ανεβαίνει στους 47 βαθμούς μειώνοντας την διαφορά απο την Ομόνοια στους δυο βαθμούς αλλά και από την Πάφο που είναι στην τέταρτη θέση στους τρεις βαθμούς και είναι στο -5 από την 3η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. Τσίκο και Καστέλ τα τέρματα της Ανόρθωσης.

Η Ανόρθωση κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καθώς η πίεση της δεν άφηνε και πολλά περιθώρια στην ομάδα της ΑΕΖ για να κρατήσει μπάλα. Η Μεγάλη Κυρία μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να σκοράρει πρώτη και να βάλει ακόμα περισσότερη πίεση στην αντίπαλη ομάδα. Στο 10 είχε ένα σουτ του Τσίκο που ήταν αρκετά δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να προκαλέσει προβλήματα στον τερματοφύλακα της ΑΕΖ. Στο 20 όμως εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Καστέλ και πλάσαρε σωστά για να ανοίξει το σκορ. Λίγο αργότερα η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, ο Φελάς δεν το είδε και χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR για να το δώσει, με τον Κορέια να μένει στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Αντωνίου. Ο Καστέλ την εκτέλεση και 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τίποτε δεν άλλαξε στον αγώνα αφού και πάλι η Ανόρθωσή κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά και από την άλλη η ΑΕΖ δεν μπορούσε να γίνει απειλητική. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΖ ήτανε στο 66 ΄να ακουμπήσει το γκολ αλλά το δοκάρι δεν του έκανε την χάρη στο πλασέ του Κλε. Δοκάρι όμως είχε και η Ανόρθωση στο 79ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Γκασάμα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Ανόρθωση κατάφερε να σκοράρει άλλα δύο τέρματα με Τσίκο και Γκασάμα αλλά ακυρώθηκαν σωστά αφού οι επιθετικοί της Ανόρθωσης ήταν εκτεθειμένοι σε θε΄ση οφσάιντ. Σημαντικό θέμα για τον Νταβίντ Γκαγιέγο ο τραυματισμός του Κίκο που έγινε αναγκαστική αλλαγή και αναμένει την αυριανή μέρα για να δει αν θα τον έχει την Κυριακή με το ΑΠΟΕΛ αφού θα απουσιάζει και Κορέια

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, (63′ Κάστρο) Ε.Αντωνίου, Σλόγκαρ, (63′ Ρουίθ) Ρόχα Σάντος, Ρέινολντς, Ελευθερίου ( 63′ Κ.Αντωνίου), Σιφνέος, (71′ Ντιγκινί), Χρίστου, (71′ Χατζηβασίλης), Κλε
Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Χ.Αντωνίου, Κ.Αντωνίου, Χριστοφή, Κάστρο, Βάλντι, Ντιομάντε, Χατζηβασίλης, Ρουίθ, Ντιγκινί, Ιωσηφίδης

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, (46′ Μ.Αντωνίου) Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, (85′ Μ.Ιωάννου) Καστέλ,(70′ Γκασάμα), Φερέιρα, (85′ Παρούτης) Τιουνέ, Κίκο, (70′ Περέα), Κορρέα, Τσίκο

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μακούν, Παρούτης, Γκασάμα, Αντωνίου, Ιωάννου Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου

ΓΚΟΛ: 19′ Τσίκο, 42′ Καστέλ,
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χρίστου (6η), Ρόχα Σάντος, Ρουίθ,

ΘΕΑΤΕΣ: 150 περίπου

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος