• 27 Απριλίου, 2024
  • ΔΙΕΘΝΗ
  • Europa League: Με το… ενάμιση πόδι στους «8» Λίβερπουλ και Ρόμα, όρθια στο 90+2′ η Λεβερκούζεν

By on 7 Μαρτίου, 2024 0 722 Views

«Καθάρισαν» από τώρα την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League οι Λίβερπουλ και Ρόμα που αμφότερες διέλυσαν με τις Σπάρτα Πράγας (5-1) και Μπράιτον (4-0) αντίστοιχα. Γλίτωσε την πρώτη της ήττα στη σεζόν στο 90+2′ η Λεβερκούζεν, 2-2 με την Καραμπάγκ.

Η Λίβερπουλ  φρόντισε να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση πρόκριση με τη νίκη 5-1 στην Πράγα επί της Σπάρτα για τη φάση των 16 του Europa League.

Οι “κόκκινοι” δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης παρότι παρατάχθηκαν ξανά με πολλές απουσίες και πήραν προβάδισμα μόλις στο 6′ με πέναλτι του Αλέξις Μακ Άλιστερ. Κατόπιν, ο Ντάργουιν Νούνιες ανέλαβε δράση και με δύο γκολ στο 1ο μέρος κλείδωσε τη νίκη.

Ο Γιούργκεν Κλοπ έκανε αλλαγές (με τον Κώστα Τσιμίκα να μένει στον πάγκο) ενόψει και του ντέρμπι τίτλου με τη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά ο παίκτης που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 46′, ο Κόνορ Μπράντλεϊ, σημείωσε αυτογκόλ σε δευτερόλεπτα από την αλλαγή του. Ο Λουίς Ντίας στο 53′ αύξησε ξανά στα τρία τέρματα τη διαφορά των δύο ομάδων και ο Ντόμινικ Σομποσλάι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις. Μοναδικό μελανό σημείο για τους Άγγλους ο τραυματισμός του Ιμπραϊμά Κονατέ στο 50′.

Η Λεβερκούζεν δεν ηττήθηκε για πρώτη φορά στη σεζόν, παρότι όλα έδειχναν πώς η Γκαράμπαγ θα τα καταφέρει, έχοντας πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Το 2-2 του Πάτρικ Σικ στο 90+2′ κράτησε τα πάντα ανοιχτά για τους πρωτοπόρους της Bundesliga, που βρίσκονται προ του φάσματος της πρώτης φετινής αποτυχίας.

Ο Γιασίν Μπενζιά στο 26′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και ο Ζουνίνιο στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, έπειτα από μία αντεπίθεση, πέρασε υπέροχα την μπάλα πάνω από τον Ματέι Κόβαρ και έγραψε το 2-0. Οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο κυκλοφορούσαν την μπάλα στο γήπεδο της Γκαράμπαγ, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν έπειτα από μία ώρα αγώνα. Στο τελευταίο ημίωρο η πίεση έγινε ασφυκτική, με τον Φλόριαν Βιρτς να μειώνει στο 70′ και στις καθυστερήσεις ο Σικ να αποτρέπει την ήττα.

Η μάχη δύο Ιταλών προπονητών που έχουν κλέψει τις εντυπώσεις έληξε υπέρ του Ντανιέλε ντε Ρόσι, που οδήγησε τη Ρόμα στη νίκη 4-0 κόντρα στην Μπράιτον του Ρομπέρτο ντε Τζέρμπι. Οι “τζιαλορόσι” ήταν πιο αποτελεσματικοί στο 1ο μέρος, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα με τους Πάουλο Ντιμπάλα και Ρόμελου Λουκάκου.

Οι Άγγλοι είχαν μεγαλύτερη κατοχή μπάλας, αλλά σπατάλησαν τις δικές τους καλές στιγμές και παραδόθηκαν στους γηπεδούχους. Το γκολ του Τζιανλούκα Μαντσίνι στο 64ο λεπτό έσβησε τις όποιες πιθανότητες αντίδρασης των φιλοξενουμένων, με τον Μπράιαν Κριστάντε να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ρόμα λίγο αργότερα και να μετατρέπει σε περίπατο στο Νησί το δεύτερο παιχνίδι.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Σπόρτινγκ – Αταλάντα 1-1 (17′ Παουλίνιο / 39′ Σκαμάκα)
  • Σπάρτα – Λίβερπουλ 1-5 (46′ Μπράντλεϊ / 6′ πέν. Μακ Άλιστερ, 25′, 45+3′ Νούνιες, 53′ Ντίας, 90+4′ Σομποσλάι)
  • Ρόμα – Μπράιτον 4-0 (12′ Ντιμπάλα, 43′ Λουκάκου, 64′ Μαντσίνι, 68′ Κριστάντε)
  • Γκαράμπαγ – Λεβερκούζεν 2-2 (26′ Μπενζιά, 45+2′ Ζουνίνιο / 70′ Βιρτς,92΄Πάτρικ Σικ)
  • 07/03 22:00 Μαρσέιγ – Βιγιαρεάλ
  • 07/03 22:00 Μπενφίκα – Ρέιντζερς
  • 07/03 22:00 Φράιμπουργκ – Γουέστ Χαμ
  • 07/03 22:00 Μίλαν – Σλάβια