• 27 Απριλίου, 2024
  • Άστον Βίλα – Τότεναμ 0-4: Τεσσάρα και «φουλ» για τετράδα

Άστον Βίλα – Τότεναμ 0-4: Τεσσάρα και «φουλ» για τετράδα

By on 10 Μαρτίου, 2024 0 331 Views

Η Τότεναμ συνέτριψε την Άστον Βίλα με 4-0 και μείωσε τη διαφορά από τους 4ους Villagers στους δυο βαθμούς. Με δέκα παίκτες για 35 λεπτά οι γηπεδούχοι.

«Statement» τετράδας από την Τότεναμ! Οι Σπερς συνέτριψαν την Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ με 4-0 και μείωσαν τη διαφορά από την τέταρτη θέση, στην οποία βρίσκεται η ομάδα του Ουνάι Έμερι στους δυο βαθμούς(55-53). Τέσσερα γκολ, με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ οι Λονδρέζοι. Με αριθμητικό μειονέκτημα για περίπου 35 λεπτά οι Χωριάτες.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά «κλειστό», με ελάχιστες φάσεις. Στο 49′ ο Φαν ντε Φεν αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού και ένα λεπτό αργότερα οι Σπερς πήραν προβάδισμα. Στο 50′ ο Σαρ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μάντισον με προβολή εξ επαφής άνοιξε το σκορ.

Οι Λονδρέζοι «σόκαραν» τους γηπεδούχους, με δεύτερο γκολ σε τέσσερα λεπτά. Στο 54’ ο Κουλουσέφσκι πήρε από τον Κοσνά, ο Σον έπαιξε προς τον Τζόνσον, ο οποίος διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του με πλασέ.

Στο 65’ οι ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο ΜακΓκίν αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ουντότζι. Στο 90+1’ ο Κουλουσέφσκι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Σον με σουτ από το πέναλτι «τελείωσε» το ματς. Στο 90+5’ ο Σον έστρωσε στον Βέρνερ κι εκείνος με σουτ στην κίνηση έβαλε το… κερασάκι και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κονσά (85’ Ντιέγκο Κάρλος), Τόρες, Λενγκλέ (58’ Τζανιόλο), Ντιν (58’ Μορένο), Ντάγκλας Λουίζ, ΜακΓκίν, Μπέιλι (69’ Αϊρογκμπέναμ), Τίλεμανς (58’ Ντιαμπί), Γουότκινς

Τότεναμ: Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Ουντότζι, Φαν ντε Φεν (49’ Ντραγκουσίν), Μπισουμά, Σαρ (70’ Μπεντανκούρ), Μάντισον (87’ Βέρνερ), Κουλουσέφσκι, Τζόνσον (88’ Χόιμπιεργκ), Σον

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 2-0 (12′ πεν. Φερνάντες, 36. πεν. Ράσφορντ)
  • Μπόρνμουθ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2 (74′ Ουαταρά, 90+1′ Ουνάλ / 27′ Χάμερ, 64′ Ρόμπινσον)
  • Κρίσταλ Πάλας – Λούτον 1-1 (11′ Ματετά / 90+6′ Γούντροου)
  • Γουλβς – Φούλαμ 2-1 (52′ Αΐτ-Νουρί, 67′ Σεμέδο / 90+8′ Ιγουόμπι)
  • Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 2-1 (19′ Ράις, 86′ Χάβερτς / 45+4′ Γουισά)
  • Άστον Βίλα – Τότεναμ 0-4 (50′ Μάντισον, 53′ Τζόνσον, 90+1′ Σον, 90+5′ Βέρνερ)
  • 10/03 16:00 Μπράιτον – Νότιγχαμ
  • 10/03 16:00 Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι
  • 10/03 17:45 Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι
  • 10/03 22:00 Τσέλσι – Νιούκαστλ