2 Μαΐου, 2024
  • 2 Μαΐου, 2024
  • Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3: Μυθική ανατροπή με δύο γκολ του Πάλμερ στο 90+10′ και στο 90+11′

By on 5 Απριλίου, 2024 0 902 Views

Σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου και της Premier League, η Τσέλσι θριάμβευσε με 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κάνοντας ανατροπή στην… ανατροπή, με δύο γκολ του Πάλμερ στο δέκατο και εντέκατο λεπτό των καθυστερήσεων αντίστοιχα.

Απίστευτο και όμως αληθινό, με την Τσέλσι και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κάνουν το δρομολόγιο παράδεισος-κόλαση μέσα σε λίγα λεπτά και να παίρνουν μέρος σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια στην ιστορία της Premier League.

Οι μπλε βρέθηκαν να προηγούνται 2-0 από το πρώτο 20λεπτο με τα γκολ των Γκάλαχερ και Πάλμερ (πέναλτι), οι κόκκινοι διάβολοι ισοφάρισαν πριν βγει το πρώτο μέρος με τους Γκαρνάτσο και Φερνάντες και έκαναν την ανατροπή στο 67′ με τον Αργεντινό, για να έρθει στις καθυστερήσεις η απόλυτη ανατροπή που όμοιά της δεν έχει ξανασυμβεί στο Νησί.

Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 90+7′ (ανατροπή του Μαντουέκε από τον Νταλότ) και το μετέτρεψαν σε γκολ στο 90+10′ με τον Πάλμερ, με τον Άγγλο μεσοεπιθετικό να μην αρκείται όμως στην ισοφάριση αλλά να υπογράφει το 4-3 στο 90+11′ μέσα σε αποθεώση, με σουτ εντός περιοχής όπου η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Μακτόμινεϊ.

Το ματς

Τόσο η Τσέλσι όσο και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πραγματοποιούν μία άσχημη σεζόν που δεν συνάδει με το ισχυρό στάτους τους και τις υψηλές φιλοδοξίες τους, ωστόσο στο πρώτο μέρος συνέβαλαν αμφότερες σε ένα ματς-διαφήμιση του ποδοσφαίρου έχοντας συνολικά 24 τελικές (11-13, 4-4 εντός εστίας) και βρίσκοντας αμφότερες από δύο γκολ.

Το πρώτο 20λεπτο άνηκε απόλυτα στην ομάδα του Μαυρίτσιο Ποτσετίνο, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′ 38” με σουτ του Γκάλαχερ και έγραψε το 2-0 με εύστοχο πέναλτι του Πάλμερ, με το σύνολο του Έρικ τεν Χαχ να μην πετάει όμως λευκή πετσέτα και να φέρνει την αναμέτρηση σε απόλυτη ισορροπία πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 40λεπτου.

Για την ακρίβεια χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά, με τον Γκαρνάτσο να μειώνει σε 2-1 στο 34′ με ψύχραιμο πλασέ και τον Μπρούνο Φερνάντες να γράφει το 2-2 με υπέροχη κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής από σέντρα του Νταλότ.

Το πρώτο τέταρτο στο δεύτερο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες να μπαίνουν επιθετικά και να χάνουν αμφότερες ευκαιρίες, για να έρθει στο 67′ η στιγμή της… πρώτης ανατροπής, με τον Άντονι να βγάζει εξαιρετική σέντρα και τον Γκαρνάτσο να κάνει το 3-2 για τους κόκκινους διαβόλους με κεφαλιά.

Μέχρι το 90ο λεπτό οι μπλε έμοιαζαν ανήμποροι να πάρουν έστω τον έναν βαθμό δείχνοντας σημάδια απογοήγευσης και το ίδιο φαινόταν πως ισχύει στα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων (οκτώ έδειξε ο διαιτητής), για να έρθει όμως μία φάση να φέρει τα πάνω-κάτω.

Ο Νταλότ ανέτρεψε τον Μαντουέκε στο 90+7′ και οδήγησε την Τσέλσι στην άσπρη βούλα, ο Πάλμερ έκανε το 3-3 στο 90+10′ φτάνοντας τα 8 γκολ στην Premier League με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι (πλησιάζει το απόλυτο ρεκόρ του Γιαγιά Τουρέ με 11 στα 11 από την άσπρη βούλα), για να έρθει ένα λεπτό αργότερα ένα ονειρεμένο φινάλε για τους Λονδρέζους και εφιαλτικό για τους φιλοξενούμενους.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Πάλμερ που έκανε το σουτ από θέση δεξιά εντός μεγάλης περιοχής, με την ασπρόμαυρη στρογγυλή Θεά να του κάνει το χατίρι βρίσκοντας το σώμα του Μακτόμινεϊ και αλλάζοντας πορεία, για να καταλήξει στο βάθος της εστίας του Ονανά γράφοντας το τελικό 4-3 με ένα κινηματογραφικό φινάλε.

• ΤΣΕΛΣΙ: Πέτροβιτς, Γκουστό (75′ Γκίλκριστ), Ντισασί (75′ Τσαλόμπα), Μπαντιασίλ, Κουκουρέγια, Καϊσέδο (71′ Τσουκουεμέκα), Φερνάντες, Πάλμερ, Γκάλαχερ (89′ Μαντουέκε), Μούντρικ (71′ Στέρλινγκ), Τζάκσον
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν (46′ Έβανς (66′ Καμπουάλα), Μαγκουάιρ, Νταλότ, Καζεμίρο (75′ Μακτόμινεϊ), Μέινου, Άντονι, Φερνάντες, Γκαρνάτσο (86′ Μάουντ), Χόιλουντ (66′ Ράσφορντ)

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Νιούκαστλ – Έβερτον 1-1 (15′ Ίζακ / 88′ Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Νότιγχαμ – Φούλαμ 3-1 (9′ Χάντσον-Οντόι, 19′ Γουντ, 45+3′ Γκιμπς-Γουάιτ / 49′ Ανταραμπιόγιο)
  • Μπέρνλι – Γουλβς 1-1 (37′ Λάρσεν / 45+3′ Νούρι)
  • Μπόρνμουθ – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (79′ Κλούιφερτ)
  • Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 1-1 (19′ Ζούμα / 5′ Τζόνσον)
  • Μπρέντφορντ – Μπράιτον 0-0
  • Άρσεναλ – Λούτον 2-0 (24′ Έντεγκαρντ, 44′ αυτ. Χασιόκα)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα 4-1 (11′ Ρόδρι, 45+1′, 62′, 69′ Φόντεν / 20′ Ντουράν)
  • Λίβερπουλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1 (17′ Νούνιες, 76′ Μακάλιστερ, 90′ Χάκπο / 58′ αυτ. Μπράντλεϊ)
  • Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3 (4′ Γκάλαχερ, 19′ πεν. 90+10′ πεν. 90+11′ Πάλμερ / 34′ 67′ Γκαρνάτσο, 39′ Φερνάντες)