4 Μαΐου, 2024
  • 4 Μαΐου, 2024
  • Με τριάρα βλέπει ξεκάθαρα Ευρώπη η Ομόνοια.Ανώμαλη προσγείωση για τον Άρη που έπεσε εκτός τριάδας

By on 6 Απριλίου, 2024 0 646 Views

Η Ομόνοια κ΄λερδφισε πανηγυρικά ξανά τον Άρη με 3-0 ,τον ξεπέρασε και είναι σε θέση εξόδου στην Ευρώπη με αμυδρές ελπίδες έστω για κάτι περισσότερο κάτι που δεν είναι στο χέρι της.Η Ευρώπη ωστόσο είναι πλέον στα πόδια της. Αντίθετα ο Άρης προσγειώθηκε ανώμαλα και ουσιαστικά μένει εκτός μάχης του τίτλου ενώ μέσω πρωταθλήματος κινδυνεύει να χάσει και την έξοδο στην Ευρώπη αφού έπεσε εκτός από την πρώτη τριάδα.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου στο β΄ημίχρονο ήταν εντυπωσιακή.Ο Άρης ήταν μέτριος μακριά από τον καλό του εαυτό και δεν άξιζε καλύτερης τύχης με τραγικά λάθη στην άμυνα και ελάχιστες καλές ευκαιρίες.Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με το… καλημέρα του β’ ημιχρόνου με κεφαλιά του Σεμέδο (47’). Το 2-0 ήρθε στο 65ο λεπτό με τον Κακουλλή, για να έρθει ο Μίλετιτς με κεφαλιά στο 81’ να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια προσπέρασε τον Άρη. Είναι στους 62 βαθμούς όσους έχει η ΑΕΚ πριν αρχίσει ο αγώνας της με την Πάφο,ενώ ο Άρης έμεινε στους 61.Το ΑΠΟΕΛ είναι πρώτο με 66 και παίζει αύριο με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 8ο λεπτό ο Παναγιώτου έκανε λάθος, ο Μαγιαμπέλα πήρε την μπάλα έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχος, ενώ την ίδια κατάληξη είχε ένα σουτ του Σιπριάνο στο 16΄. Στο 21΄η Ομόνοια βγήκε με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, αλλά ο Σίμιτς έκανε λανθασμένο κοντρόλ και χάθηκε μια σπουδαία ευκαιρία. Στο 24ο λεπτό ο Βανά απομάκρυνε με υπερένταση σε μια εκτέλεση κόρνερ του Μπέζους.

Στο 29΄είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα όταν ο Μοντνόρ από καλή θέση έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Φαμπιάνο απομάκρυνε. Στο 45΄ο Χάμπος έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά σταμάτησε στο σώμα του Σανέ.

Στο 47΄ο Σεμέδο με κεφαλιά άνοιξε εύκολα το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια του Βανά και της άμυνας του Άρη.

Στο 55΄ο Σαβό βγήκε τετ α τετ με τον Ουζόχο όμως να απομακρύνει, ενώ ακολούθησε νέο σουτ του Μπέγκτσον που σταμάτησε στο κεφάλι του Μίλετιτς.

Στο 57΄ο Μπέγκτσον με ένα σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα αρκετά έξω.

Στο 64΄ο Χάμπος πίεσε και έκλεψε ψηλά, έδωσε έτοιμο γκολ στον Κακουλλή που πλάσαρε για το 2-0!

Στο 82΄ο Μίλετιτς με κεφαλιά ανενόχλητος στο πρώτο δοκάρι,μετά απο εκτέλεση κόρνερ έκανε το 3-0 για την Ομόνοια!

Στο 85΄ο Σίμιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και 4ο γκολ με το σουτ του στην αντεπίθεση να είναι άστοχο.

Οι δυο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Τετάρτη 10/7 στην έδρα του Άρη,στον πρώτο αγώνα στην ημιτελική φάση του κυπέλλου

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο (35′ Ουζόχο), Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (82′ Ψάλτης), Σεμέδο (74′ Αλιούμ), Κακουλλής (74′ Μπάκιτς), Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (82′ Μπασιρού), Μπέζους
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Κασάμα, Αλιούμ, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Γκομίς (74′ Σεμέδο), Σανέ (60′ Μποακί), Μαγιαμπέλα (22′ Μπένγκτσον), Νίκολιτς  (60′ Μπράουν), Σαβό (60′ Κοκόριν), Μπρόρσον, Ζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποακί, Μπένγκτσον, Μπράουν, Κοκόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Σεμέδο, Σουμάνσκι

ΓΚΟΛ: 47′ Σεμέδο, 65′ Κακουλλής, 81′ Μίλετιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαραλάμπους, Κουλιμπαλί (3η)/Καζού (3η), Σανέ (3η), Μπράουν

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 6.459