• 4 Μαΐου, 2024
  • Λοριάν – Παρί 1-4: Νέο βήμα τίτλου με Εμπαπέ και Ντεμπελέ

Λοριάν – Παρί 1-4: Νέο βήμα τίτλου με Εμπαπέ και Ντεμπελέ

By on 24 Απριλίου, 2024 0 411 Views

Η Παρί πλησίασε κι άλλο την κατάκτηση του τίτλου ύστερα από τη νίκη με 4-1 σε εξ αναβολής αγώνα κόντρα στη Λοριάν με πρωταγωνιστές τους Κιλιάν Εμπαπέ και Ουσμάν Ντεμπελέ.

Η  Παρί πλησίασε ακόμη περισσότερο στην κατάκτηση του πρωταθλήματος , αφού σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 29η αγωνιστική επιβλήθηκε εκτός έδρας της Λοριάν με 4-1.

Οι Παριζιάνοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Ουσμάν Ντεμπελέ και Κιλιάν Εμπαπέ, οι οποίοι έδωσαν προβάδισμα νίκης στην πρώτη ώρα αγώνα και μετέτρεψαν σε περίπατο την έξοδο στη Βρετάνη.

Ο Ντεμπελέ άνοιξε το σκορ στο 19′ από πάσα του 17χρονου μέσου Σενί Μαγιουλού, που αγωνίστηκε βασικός όπως και ο συνομήλικός του μπακ Γιοράμ Ζαγκ.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Εμπαπέ να σκοράρει για την Παρί και στο 60′ οι δύο σκόρερ συνδυάστηκαν και ο Ντεμπελέ κλείδωσε τη νίκη.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Μουχαμάντ Μπαμπά στο 73′, ενώ έξι λεπτά αργότερα πέρασε στην ενδεκάδα τους ο Πάνος Κατσέρης. Τον τελευταίο λόγο είχε ο Εμπαπέ όμως, ο οποίος στο 90′ σημείωσε το 26ο τέρμα του στη φετινή σεζόν.