• 20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Ντόρτμουντ – Άιντραχτ 5-2: Δυνατά στη σεζόν με σούπερ Χάαλαντ

Ντόρτμουντ – Άιντραχτ 5-2: Δυνατά στη σεζόν με σούπερ Χάαλαντ

By on 14 Αυγούστου, 2021 0 277 Views

Ο Χάαλαντ μπήκε δυνατά και στη φετινή Bundesliga, πέτυχε δυο γκολ μοίρασε ισάριθμες ασίστ και η Ντόρτμουντ διέλυσε με 5-2 την Άιντραχτ!

Η Ντόρτμουντ μπήκε με εκκωφαντικό τρόπο στη φετινή Bundesliga, μιας και διέλυσε με 5-2 στη Βεστφαλία την Άιντραχτ. Ο Ερλινγκ Χάαλαντ μπορεί να μην αποχώρησε από την ομάδα, ωστόσο δεν έδειξε… απογοητευμένος. Ο Νορβηγός ήταν εξαιρετικός και απέδειξε με το… καλησπέρα της σεζόν πως θα κάνει τα πάντα για να την οδηγήσει στην κορυφή της Γερμανίας. Μόλις στο 23′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν από πάσα του Νορβηγού ο Ρόις πέτυχε το 1-0.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πάσλακ με αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσα για την Άιντραχτ. Οι Βεστφαλοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο και σε δυο λεπτά σφράγισαν τη νίκη. Στο 32′ από ασίστ του Χάαλαντ ο Αζάρ πέτυχε το 2-1 και στο 34′ ο Νορβηγός σταρ σημείωσε το 3-1. Στο 58′ ο Ρέινα πέτυχε το 4-1 και ο Χάαλαντ από ασίστ του Ρόις στο 70΄ σημείωσε το 5-1. Η Άιντραχτ απλά μείωσε με τον Xάουγκε στο 86′.