5 Μαΐου, 2024
  • 5 Μαΐου, 2024

Η Σαουθάμπτον απέκλεισε την Λίβερπουλ

By on 26 Ιανουαρίου, 2017 0 1006 Views

Οι Αγιοι έκαναν το θαύμα τους, πέτυχαν δεύτερη νίκη στα ημιτελικά κόντρα στη Λίβερπουλ και βρέθηκαν στον τελικό του League Cup έπειτα από 38 χρόνια. Το γκολ του Λονγκ στο τέλος (1-0) πάγωσε το Ανφιλντ κι έστειλε τη Σαουθάμπτον στο Γουέμπλεϊ με ένα τρελό ρεκόρ! Οι Αγιοι έγιναν η πρώτη ομάδα στη διοργάνωση που πάνε στον τελικό χωρίς να έχουν δεχθεί γκολ. Παράλληλα, την τελευταία φορά που η Λίβερπουλ απέτυχε να σκοράρει σε διπλό ημιτελικό ήταν τη σεζόν 1970-71 κόντρα στη Λιντς για το Fairs Cup. Αλλωστε, back-to-back ήττα στο Ανφιλντ είχε να υποστεί από τον Οκτώβριο του 2012!

Πολύ κακό το α’ μέρος με τη Λίβερπουλ να έχει το πάνω χέρι, αλλά τη Σαουθάμπτον να αμύνεται εξαιρετικά και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να απειλήσει. Ενα σουτ του Στάριτζ ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να παρουσιάσουν οι Κόκκινοι. Αντίθετα, οι Αγιοι στο 36′ και στο 39′ είχαν δυο δυνατές ευκαιρίες. Στην πρώτη μεγάλη φάση ο Τάντιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κάριους, ενώ στην επόμενη ο Ντέιβις αστόχησε απελπιστικά από εξαιρετική θέση. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν διαφορετικό, η Λίβερπουλ πίεσε, έγινε πιο ουσιαστική, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Στη σουτάρα του Τσαν ο Φόρστερ έδιωξε, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, αλλά ο γκολκίπερ της Σαουθάμπτον δεν την άφησε να περάσει τη γραμμή. Στη συνέχεια, ο Στάριτζ βρέθηκε σε θέση βολής δυο φορές, όμως ισάριθμες δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα. Το σοκ ήρθε στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους. Εξαιρετική αντεπίθεση, ο Σιμς μοίρασε στον Λονγκ ο οποίος με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το 1-0. Την τελευταία φορά που ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα απέναντι στη Λίβερπουλ; Το 2010 στο Ανφιλντ για το Κύπελλο, όπου με τη φανέλα της Ρέντινγκ πετύχαινε το νικητήριο γκολ στην παράταση.