17 Μαΐου, 2024
  • 17 Μαΐου, 2024

Χάλκινο η Ισπανία στο Eurobasket

By on 17 Σεπτεμβρίου, 2017 0 977 Views

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο είχε προαναγγείλει το αντίο στην εθνική Ισπανίας έπειτα από τον μικρό τελικό με τη Ρωσία κι έτσι οι συμπαίκτες του είχαν το έξτρα κίνητρο για να γράψουν θετικό επίλογο στο 40ό Eurobasket. Η «φούρια ρόχα», η κορυφαία εθνική ομάδα στην Ευρώπη τον 21ο αιώνα, κατέκτησε ακόμα ένα μετάλλιο αφού τα αδέλφια Γκασόλ πήραν από το χέρι την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο. Η ομάδα του Μπαζάρεβιτς μείωσε σε 78-76 στο 37’03” όμως οι Ίβηρες τελείωσαν τη δουλειά και κατέκτησαν την τρίτη θέση με 93-85

Έτσι οι Ίβηρες κατέκτησαν το 12ο μετάλλιο σε όλες τις διοργανώσεις (σ.σ. Eurobasket, Παγκόσμιο Κύπελλο, Ολυμπιακοί Αγώνες) από το 2001 ενώ μετρούσαν μόλις 6 μετάλλια σε 66 χρόνια πριν ο Πάου Γκασόλ κάνει το ντεμπούτο του με την εθνική ανδρών στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Τουρκίας!