5 Μαΐου, 2024
  • 5 Μαΐου, 2024

Φοβερή ομαδάρα ο Απόλλωνας.Εξάρα στον Ερμή

By on 21 Δεκεμβρίου, 2017 0 712 Views

Αυτή η ομάδα είναι σπουδαία και φοβερή.Σαρώνει ότι βρει μπροστά της και πείθει ότι φέτος είναι η χρονιά του.Εντυπωσιακός ο Απόλλωνας συνέτριψε τον Ερμή στο ΓΣΖ με 6-0, πέτυχε την 6η στη σειρά νίκη του και πλησίασε στους τρεις βαθμούς την ΑΕΚ που είναι στην κορυφή (37 έναντι 34 βαθμών). Η λεμεσιανή ομάδα μάλιστα έχει και τρία παιχνίδια λιγότερα, οπότε μπορεί να κάνει σχέδια ότι σύντομα θα ανέβει και στην κορυφή…Ο Ερμής έπαθε πανωλεθρρία και ασφαλώς δεν μπορεί να νιώθει άνετα.

Όλα κρίθηκαν από το α΄ 45λεπτο, διάστημα στο οποίο ο Απόλλωνας ήταν σαρωτικός. Κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο, πέτυχε γρήγορα γκολ και έκανε ό,τι ήθελε παίζοντας φαντεζί ποδόσφαιρο: Ταχύτητα, επινοήσεις, άψογη λειτουργία και οργάνωση παιχνιδιού έφεραν αυτή την άνετη νίκη του Απόλλωνα, ο οποίος για άλλο ένα αγώνα, τον πέμπτο συνεχόμενο, δεν δέχθηκε γκολ.

Σκόραραν οι Μαρτίνες (2΄), Ζελάγια (128΄, 34΄), Γιάκολις (45+3΄) στο α΄ ημίχρονο..

Στην επανάληψη έριξε το ρυθμό του ο Απόλλωνας, αλλά έλεγχε τον αγώνα και στα τελευταία λεπτά σημείωσε άλλα δυο τέρματα. Στο 85΄ με αυτογκόλ ο Ψάλτης και στο 88΄ ο Ζελάγια που συμπλήρωσε χατ-τρικ διαμόρφωσαν το τελικό 0-6!

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΕΡΜΗΣ (Γκ.Μιλόγεβιτς): Αραμπατζής, Σανδραβέλης, Νταμσέφσκι, Κέζος, Τσίνα, Ιμερέκοφ, Κωνσταντίνου (13΄ Τσούμου), Πατσέκο, Ψάλτης, Θεοδώρου (30΄ Ταραλίδης), Εμενγκάρα

Στον πάγκο: Παναγή, Σωφρονίου, Ταραλίδης, Τσούμου, Πούνας, Λίλλης, Λύτρα, Δημητρίου

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σ.Αυγουστή): Βάλε, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ζοάο Πέδρο (46΄ Σαρδινέρο), Ζάντερ, Σακέτι (59΄ Μπεντόγια), Άλαν, Γιάκολις, Μαρτίνες (69΄Σπόλιαριτς), Σκέμπρι, Ζελάγια

Στον πάγκο: Κογιοκάρου, Κίσσας, Μπεντόγια, Σπόλιαριτς, Χατζηβασίλης, Πίττας, Κυριάκου, Πιτσιάν, Σαρδινέρο, Βασιλείου, Πολίζι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σανδραβέλης, Τσούμου

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Νικόλας Νεοκλέους (Ν. Καλησπέρας, Γ. Σάββα), Α. Τσούκκας (Π. Καΐλης).