5 Μαΐου, 2024
  • 5 Μαΐου, 2024

Έτρεξε αίμα…αλλά συνέχισαν τον αγώνα

By on 9 Αυγούστου, 2018 0 710 Views

Στο 79ο λεπτό του αγώνα της ΑΕΚ με την Στουρμ Γκρατζ και ενώ η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, ένας οπαδός της αυστριακής ομάδας έριξε αντικείμενο στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχε τον δεύτερο βοηθό.

Ο Φρέντρικ Κλάιβερ τραυματίστηκε στο κεφάλι έπειτα από τη ρήψη μπουκαλιού από την δυτική κερκίδα. Το κεφάλι του Σουηδού ρεφ Κλάιβερ σκίστηκε, του παρασχέθηκαν πρώτες βοήθειες, αποχώρησε με επίδεσμο στο κεφάλι και την ίδια ώρα ο διαιτητής έδωσε εντολή να διακοπεί ο αγώνας.

Ο παρατηρητής της ΟΥΕΦΑ, μέτα το περισταρικό ζήτησε έκτακτο μίτινγκ για να αποφασιστεί κατά πόσο θα συνεχιστεί το ματς. Τελικά αποφάσισε μετά από 35 λεπτά να συνεχιστεί το παιχνίδι κάτι που ξάφνιασε όλους αφού η λογική και οι κανινισμοί επέβαλλαν διακοπή.
Στη θέση του τραυματισμένου διαιτητή συνέχισε ο 4ος.
Ο αυστρισκός που έρριξε το σντικείμενο συλλήφθηκε .