5 Μαΐου, 2024
  • 5 Μαΐου, 2024

Λύγισε στο τέλος η ΑΕΛ.Το πάλεψε αλλά έχασε 1-0

By on 12 Αυγούστου, 2021 0 1739 Views

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη η  ΑΕΛ με ήττα στο Μπακού. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ έχασε με 1-0 από την Καραμπαχ και σε συνάρτηση με το 1-1 του πρώτου αγώνα, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa Conference League με γκολ που φέχθηκε πάλι στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
Η ομάδα της Λεμεσού, που ήταν σχετικά καλή στο Μπακού, ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο στο ανασταλτικό κομμάτι, δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν μέχρι το τέλος και να στείλει το ματς στην ημίωρη παράταση. Οι Αζέροι άρχισαν να βάζουν πίεση στα τελικά στάδια του αγώνα και έφτασαν στο γκολ με τον Κάντι στο 87’ . Ωστόσο, ήταν αυτοί που έχασαν τις πιο κλασσικές ευκαιρίες στον αγώνα με τον Βοζίνια να έχει απαντήσεις στο 21′ και το 45+2′, ενώ οι παίκτες της Καραμπάχ ήταν άστοχοι στο 2′ και το 85′.
Η ΑΕΛ το πάλεψε, δεν είχε όμως τις ξεκάθαρες ευκαιρίες όπως και στον πρώτο αγώνα και έτσι γνώρισε τον αποκλεισμό, στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊζάν.

Κίτρινες: 49′ Αντράντε, 54′ Όζομπιτς, 71′ Μπαϊράμοφ, 73′ Γκαράγιεφ / 12′ Σάντος, 37′ Ριέρα, 81′ Έουλερ

Καραμπάχ (Γ. Γκουρμπάνοφ): Μαγκομενταλίεφ, Χουσείνοφ, Μεντβέντεφ, Μέντινα, Μπαϊράμοφ, Γκαράγιεφ (95′ Ιμπαχιμλί), Αντράντε, Ρομέρο (90′ Βέσοβιτς), Όζομπιτς (62′ Καντί), Ζουμπίρ, Σεϊντάεφ.

ΑΕΛ (Ν. Κέρκεζ): Βοζίνια, Μαζάν, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Σάντος, Ζντραφκόφσκι, Μεντόγιεβιτς (89′ Μάιντεβατς), Ριέρα (81′ Μάζουρεκ), Έουλερ (81′ Πελέ), Τόρες, Τσέποβιτς (69′ Μπάμπιτς).