• Λέοντες με τον Γιανέφσκι.Η ΑΕΛ με γκολάρα 1-0 την Ομόνοια που έχασε πέναλτι

Λέοντες με τον Γιανέφσκι.Η ΑΕΛ με γκολάρα 1-0 την Ομόνοια που έχασε πέναλτι

By on 10 Οκτωβρίου, 2022 0 1689 Views

Η γκολάρα του Κάσα χάρισε την πρώτη νίκη στην ΑΕΛ στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα της Λεμεσού μετά από μια ματσάρα με πολλές φάσεις επικράτησε 1-0 της Ομόνοιας και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Για να έρθει η νίκη για την ομάδα του Γιανέφσκι έπρεπε ο Μπρούνο να χάσει πέναλτι για την Ομόνοια στο 32ο λεπτό (το έπιασε ο Μουριέλ) και έξι λεπτά αργότερα να έρθει ο Κογκολέζος (Κάσα) με ωραία κίνηση και πλασέ να στείλει την μπάλα στο παραθυράκι του Φαμπιανό, ένα γκολ που έμελλε να ήταν και νικητήριο.
Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα, είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, δεν το έκανε και στην συνέχεια η Ομόνοια έπαιξε τα ρέστα της για την ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρει.Εκτός απο την ήτταν η Ομόνοια έχασε και τον Φαμπιάνο που τραυμστίστηκε και αυριο θα φανεί πόσο θα απουσιάσει.Σίγουρα δεν θα πάει στο Μάντσεστερ

ΑΕΛ: Μουριέλ, Φραντζής, Τζάλμα, Μπάστο, Μπιλοβάρ, Ζτραβκόφσκι, Τσιμπόλα, Κάσα (77′ Σάντος), Μιραλάς (85′ Μεντόγεβιτς), Σις (64′ Μακρής), Τσέποβιτς (85′ Μιλιντσεάνου)
Στον πάγκο: Ολιβέιρα,  Μπεραχίνο, Παπαφώτης,   Παντελή, Ανδρέου, Πάβλοβιτς, Νεοφύτου, Κοντινέλα

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο (56′ Παναγή), Μάθιους, Μπρούνο (88′ Κακουλλής), Λοϊζου (63′ Μπάρκερ), Παπουλής (63′ Χούπερ), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Ντίσκερουντ (63′ Κασάμα), Μίλετιτς, Χαραλάμπους
Στον πάγκο: Παναγή, Ψάλτης, Γιούστε, Κίτσος, Ζαχαρίου, Παναγιώτου,  Μπεζούς

ΣΚΟΡΕΡ: 38′ Κάσα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φραντζής

ΘΕΑΤΕΣ: ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ 4.800

Διαιτητής: Iglesias Villanueva Javier