22 Μαΐου, 2024
  • 22 Μαΐου, 2024
  • Η μπάλα τιμώρησε τον Απόλλωνα.Στο 93′ τον ισοφάρισε ο Ολυμπιακός με τον Γκεριέ(1-1)

By on 21 Οκτωβρίου, 2022 0 4199 Views

Μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας κρατούσε ένα σημαντικό διπλό στο ΓΣΠ κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά μια φάση άλλαξε τα δεδομένα.
Στις καθυστερήσεις ο Χάμπος Κυριάκου υπέπεσε σε χέρι σε κεφαλιά του Γκεριέ, ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR υπέδειξε πέναλτι και οι «μαυροπράσινοι» τσίμπησαν τον βαθμό.
1-1 το τελικό αποτέλεσμα.
Ο Απόλλωνας  έχασε σωρεία ευκαιριών στο α’ ημίχρονο, η μπάλα… δεν ήθελε να μπει και στο τέλος το πλήρωσε.
Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε βελτιωμένος στην επανάληψη, παρόλα αυτά οι «γαλάζιοι» εξακολουθούσαν να ήταν καλύτεροι και άνοιξαν το σκορ στο 83’ με κεφαλιά του Πίττα.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έφευγαν με το διπλό, στο 90+1’ ο Γκεριέ έπιασε την κεφαλιά, ο μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χάμπου, ο ρεφ δεν έδωσε πέναλτι, τον ενημέρωσε το VAR, άλλαξε απόφαση και στο 90+3’ ο Γκεριέ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Καρντασιάν, Μπάρντι, Σάλι (78′ Ντεσιρέ), Γκεριέ, Έσελινγκ, Δόσης (46′ Μάρκοβιτς), Ευτυχίδης (68′ Σλόγκαρ), Πεχλιβάνης (86′ Κα), Χέντρικς (68’Κορόμα), Νάνι
Στον πάγκο: Σαρλς, Πισιήας, Λιασίδης, Μουκτάρης, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Κυριάκου

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Βουκασίν, Νταμπό (57′ Ίλιεφ), Ρέθιο (68′ Ονγκέντα), Καμπράλ, Βα, Χαμάς, Ντιγκινί (68’Κολ), Σαχάρ (57′ Πίττας), Ζράντι (84′ Χάμπος)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Αλεσάμι, Μαυρίας, Γιόστεν, Χέντι

ΣΚΟΡΕΡ: 90+3′ Γκεριέ (π.)/83′ Πίττας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρντασιάν, Γκεριέ, Μάρκοβιτς, Σάλι, Κορόμα, Ντεσιρέ/Καμπράλ, Ρέθιο

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.000

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας