• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Μπακς – Σίξερς 130-133: Χαρακίρι του Μιλγουόκι,παρά την 34άρα του Αντετοκούνμπο

Μπακς – Σίξερς 130-133: Χαρακίρι του Μιλγουόκι,παρά την 34άρα του Αντετοκούνμπο

By on 5 Μαρτίου, 2023 0 3569 Views

Οι Μπακς έλεγχαν τον αγώνα με τους Σίξερς για τρεις περιόδους, έφτασαν ακόμα και στο +18, αλλά δέχθηκαν 48 πόντους στην τέταρτη περίοδο και γνώρισαν την ήττα με 130-133, με το σερί των 16 νικών τους να φτάνει στο τέλος του. Πάλεψε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που σταμάτησε στους 34 πόντους, ασύλληπτος ο Τζέιμς Χάρντεν με 38 πόντους και 10 ασίστ.

Όλα τα σερί κάποια στιγμή φτάνουν στο τέλος τους. Αυτό κατάλαβαν καλά οι κόντρα Μπακς στους  Σίξερς όπου έκαναν ένα απίστευτο χαρακίρι, απώλεσαν διαφορά 18 πόντων και τελικά γνώρισαν την ήττα με 130-133 στο Μιλγουόκι, χάνοντας για πρώτη φορά έπειτα από 16 συνεχόμενες νίκες.

Τα “Ελάφια” είχαν τον έλεγχο για τρεις περιόδους, έδωσαν την εντύπωση ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα έφταναν στην νίκη, αλλά κατέρρευσαν στην τέταρτη περίοδο όπου δέχθηκαν 48 (!) πόντους και επέστρεψαν στην πραγματικότητα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο  πάλεψε για τους Μπακς αν και ήταν καλά κλεισμένος, τελειώνοντας τον αγώνα με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ αλλά και 7 λάθη, με τον Μπρουκ Λόπεζ να προσθέτει 26 πόντους, τον Τζρου Χόλιντει 23 πόντους και 13 ασίστ και τον Γκρέισον Άλεν 20 πόντους (όλους στην τρίτη περίοδο).

Τίποτα από αυτά όμως δεν έφτανε για τους Μπακς, που είδαν τον Τζέιμς Χάρντεν να θυμίζει τον Χάρντεν των… Ρόκετς και να έχει 38 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τον Τζοέλ Εμπίντ να προσθέτει 31 πόντους και 10 ασίστ και τον Ταϊρίς Μάξι 26 πόντους, για μία Φιλαντέλφεια που νίκησε παρά το γεγονός ότι κατά την διάρκεια του αγώνα έχασε με τραυματισμούς τους Τομπάιας Χάρις και Πι Τζέι Τάκερ.

Στο 45-18 (27-5 εντός, 18-13 εκτός) πλέον το ρεκόρ των Μπακς, που παραμένουν στην 1η θέση της Ανατολής, στο 41-22 (24-10 εντός, 17-12 εκτός) των Σίξερς, που βρίσκονται στην 3η θέση της περιφέρειας.

Το επόμενο παιχνίδι των Μπακς είναι προγραμματισμένο σε… λίγες ώρες, αφού αντιμετωπίζουν στην Ουάσινγκτον τους Γουίζαρντς τα ξημερώματα της Δευτύερας (6/3, 02:30), με στόχο να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης ξεκίνησε ήρεμα το ματς, αφού παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες σκόραραν με ευκολία είχε μόλις 5 πόντους στην πρώτη περίοδο. Ένα alley oop κάρφωμα στην δεύτερη περίοδο έπειτα από συνεργασία με τον Μίντλετον του έδωσε φόρα, ωστόσο γενικά η Φιλαντέλφεια έκανε καλή δουλειά πάνω του, με το φινάλε του πρώτου μέρους να τον βρίσκει στους 13 πόντους και τα 7 ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο ο Γιάννης συνέχισε να έχει προβλήματα με την άμυνα των Σίξερς και άφησε τον Γκρέισον Άλεν να… πυροβολάει από την περιφέρεια, με τον ίδιο να σημειώνει μόλις 3 πόντους. Στην τέταρτη περίοδο όμως τα πράγματ άλλαξαν.

Με την Φιλαντέλφεια να έχει επιστρέψει στο ματς, ο Γιάννης προσπάθησε να κρατήσει την νίκη για το Μιλγουόκι. Ήταν πιο επιθετικός, πήγε πιο δυνατά στις φάσεις, κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και σημείωσε 18 πόντους σε αυτό το διάστημα, κλείνοντας την βραδιά του με 34 πόντους, που τελικά δεν ήταν αρκετοί.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ. Με τις άμυνες να πηγαίνουν περίπατο, τα σουτ και των δύο ομάδων έμπαιναν με άνεση, με το τέλος της πρώτης περιόδου να τις βρίσκει ισόπαλες με 29-29.

Στην δεύτερη περίοδο το σενάριο δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Χάρντεν να κρατάει τους Σίξερς στο ματς, αλλά το Μιλγουόκι να κλείνει το πρώτο μέρος προηγούμενο με 59-53.

Στην τρίτη περίοδο ο Γκρέισον Άλεν ξέσπασε και μαζί του ξέσπασαν και οι Μπακς. Ο απόφοιτος του Ντιουκ σημείωσε 20 πόντους με 6/6 τρίποντα στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με την διαφορά να αρχίζει να αναβαίνει και να φτάνει στους 18 πόντους (95-77) στο 34′, πριν η Φιλαντέλφεια μειώσει σε 99-85.

Οι Μπακς έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Οι Σίξερς όμως είχαν άλλη γνώμη και μπαίνοντας με φόρα στην τέταρτη περίοδο κατέβασαν την διαφορά στους 5 πόντους (99-94), πριν ισοφαρίσουν σε 108-108. Το ματς ήταν πλέον ντέρμπι.

Το Μιλγουόκι ξέφυγε εκ νέου με 116-110. Ο Χάρντεν όμως με 6 σερί πόντους ισοφάρισε σε 116-116. Οι Μπακς πέρασαν μπροστά με 125-121 με 100 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Χάρντεν και Εμπίντ όμως ευστόχησαν διαδοχικά σε τρίποντα και έκαναν το σκορ 125-127.

Στην επόμενη επίθεση των Μπακς ο Χόλιντεϊ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Μάξι να κάνει το σκορ 125-129 με δύο βολές. Στην επόμενη επίθεση ο Μίντλετον αστόχησε σε τρίποντο. Οι Μπακς όμως είχαν ακόμα μία ευκαιρία, αφού στην συνέχεια οι Σίξερς έκαναν παράβαση 5 δευτερολέπτων. Έδωσαν την μπάλα στον Γιάννη, ο οποίος όμως έκανε βήματα με 12 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Το παιχνίδι είχε τελειώσει. Το σερί 16 νικών των Μπακς είχε φτάσει στο τέλος του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-29, 59-53, 99-85, 130-133

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 34 (13 ριμπάουντ, 7 λάθη), Λόπεζ 26 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 23 (4 τρίποντα, 13 ασίστ), Κόνατον 1, Άλεν 20 (6/8 τρίποντα), Κράουντερ 2, Πόρτις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μίντλετον 6 (2/8 σουτ), Κάρτερ 3 (1), Ινγκλς 5 (1)

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ (Ντοκ Ρίβερς): Τάκερ 2, Χάρις 3 (1), Εμπίντ 31 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάξι 26 (2), Χάρντεν 38 (11/26 σουτ, 5/9 τρίποντα, 11/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜακΝτάνιελς 8 (1), Νιάνγκ 16 (5/6 τρίποντα), Ριντ 4, Μίλτον, Μέλτον 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 27/49 δίποντα, 16/33 τρίποντα, 25/28 βολές, 43 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Σίξερς: 24/47 δίποντα, 18/37 τρίποντα, 31/37 βολές, 32 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 5 λάθη