• 10 Μαΐου, 2024
  • Κρατά αποστάσεις η Δόξα.Πέτυχε τρία γκολ,δεν μέτρησε κανένα και 0-0 με την ΑΕΛ

Κρατά αποστάσεις η Δόξα.Πέτυχε τρία γκολ,δεν μέτρησε κανένα και 0-0 με την ΑΕΛ

By on 22 Απριλίου, 2023 0 10137 Views

Δόξα και ΑΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στην Περιστερώνα, για την 7η αγωνιστική του β’ ομίλου των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ματς, σκόραραν τρία γκολ (43’ Καραμανώλης, 69’ Τρούγιτς, 82’ Τραϊτσέφσκι), αλλά ορθώς δεν μέτρησε κανένα με τις δύο ομάδες τελικά να συμβιβάζονται παίρνοντας από ένα βαθμό. Πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της η ΑΕΛμε εμφανής τη σκέψη της στον ημιτελικό κυπέλλου με τον Ολυμπιακό…

Η πρώτη τελική, ήρθε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Τρούγιτς ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αναγκάζοντας τον Ολιβέιρα σε δύσκολη απόκρουση.

Ο Σιλβέστρος στο 13ο λεπτό θα μπορούσε να κάνει το 1-0 για την ΑΕΛ ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Έξι λεπτά αργότερα η προσφυγική ομάδα απείλησε τρεις φορές στην ίδια φάση. Ο Ασάντε έκανε το σουτ με τον Ολιβέιρα να αποκρούει ασταθώς. Στην επαναφορά ο Απτουλάχι προσπάθησε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα χωρίς να τα καταφέρει.

Η τρίτη προσπάθεια σταμάτησε στο δοκάρι καθώς ο Σαντίκ σημάδεψε το δοκάρι.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Δόξα σκόραρε με τον Καραμανώλη όμως το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του ποδοσφαιριστή της ομάδας του Σακκά.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό ο Ασαμόα απείλησε με σουτ με την μπάλα να φεύγει έξω.

Στο 70ο λεπτό η Δόξα σκόραρε ξανά, όμως και πάλι το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η ομάδα του Σακκά ήταν επιθετική και στο 82ο σκόαρε και πάλι ωστόσο ούτε αυτή τη φορά μέτρησε το γκολ καθώς ο Τραϊτσέφσκι ήταν οφσάιντ.

Στο 89ο λεπτό η ΑΕΛ με σουτ του Ζαχαρία μπορούσε να σκοράρει αλλά ο Σισκόφσκι απόκρουσε.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Σαντίκ, Ασαμόα (78′ Μπένι), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλαχί (86′ Ίλιτς), Στυλιανού (53′ Μέσκα), Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς (86′ Τιντζιανί).
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μπένι, Ίλιτς, Τιντζιανί, Ογιάλα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα.
ΑΕΛ:Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς (67′ Ιωάννου), Μακρής (46′ Οδυσσέως), Ανδρέου (46′ Κολιάς), Σιλβέστρος (64′ Ζαχαρία), Φιλίποβιτς, Τσέρνιχ, Μιλιντσεάνου (77′ Ρόμο), Μιλοβάρ, Κοντινέλα.
Στον πάγκο: Κυριάκου, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Μεντόζα, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία, Οδυσσέως, Ρόμο, Ντέγοεστ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φραντζής, Μιλιντσεάνου, Φιλίποβιτς

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος