18 Μαΐου, 2024
  • 18 Μαΐου, 2024
  • Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0 (6-7 πεν.): Λύγισε τους Γλάρους στα πέναλτι και πέταξε για τελικό

By on 23 Απριλίου, 2023 0 818 Views

Μετά από μια στήθος με στήθος αλλά άσφαιρη μάχη 120 λεπτών, Μπράιτον και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ οδηγήθηκαν στα πέναλτι, εκεί όπου η ομάδα του Τεν Χαγκ επικράτησε (7-6), κλείνοντας θέση για τον τελικό του FA Cup κόντρα στη συμπολίτισσα Σίτι.

Στον δρόμο για το δεύτερο κύπελλο της χρονιάς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Έρικ Τεν Χαγκ! Η σκληρή αλλά άσφαιρη μονομαχία μεταξύ των Κοκκινων Διαβόλων και της Μπράιτον οδηγήθηκε στα πέναλτι, με τον Βίκτορ Λίντελοφ να ευστοχεί στην κρίσιμη εκτέλεση και να στέλνει την ομάδα του στον τελικό του FA Cup (03/06), εκεί όπου για πρώτη φορά στην ιστορία θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες του Μάντσεστερ!

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 7ο λεπτό, όταν ο Ντε Χέα σταμάτησε εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μακ Άλιστερ. Οι Γλάροι πήραν από νωρίς την κατοχή και έπαιρναν πρωτοβουλίες, με τους Κόκκινους Διαβόλους να τους περιμένουν και να επιθυμούν να «χτυπήσουν» στους ανοιχτούς χώρους.

Στο 13′ το τελείωμα του Ενσίσο από καλή θέση στην περιοχή πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Φερνάντες με ωραίο σουτ «ενόχλησε» για πρώτη φορά τον Σάντσες, υποχρεώνοντάς τον σε επέμβαση. Οι μικροτραυματισμοί των ΜαρτςΜπρούνο και Ράσφορντ «χάλασαν» τον ρυθμό του πρώτου μέρους, το οποίο κύλησε χωρίς πολλές καλές στιγμές. Λίγο πριν την εκπνοή του ωστόσο, η Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύτηκε την υψηλή γραμμή άμυνας των Γλάρων και δύο λάθη στην ανάπτυξη τους και άγγιξε το 1-0. Στο 44′ το σουτ του Φερνάντες από τη γωνία της περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις Μαρσιάλ και Έρικσεν δεν εκτέλεσαν όπως θα ήθελαν.

Το μοτίβο του ματς εξακολούθησε να είναι το ίδιο στις αρχές του δεύτερου μέρους. Στο 56′ ο Ντε Χέα πραγματοποίησε φοβερή επέμβαση σταματώντας εντυπωσιακά το σουτ του Ενσίσο μετά από την επί της γραμμής απομάκρυνση του Κασεμίρο στην κεφαλιά του Γουέμπστερ. Αμέσως μετά, από το κόρνερ, ο Γουέλμπεκ αστόχησε με το κεφάλι από πολύ κοντά. Από το σημείο εκείνο και έπειτα ωστόσο, οι Κόκκινοι Διάβολοι ανέβασαν την πίεσή τους και πήραν το πάνω χέρι.

Στο 64′ ο Μπρούνο έστρωσε στον Άντονι αλλά ο Σάντσες σταμάτησε το πλασέ του, πέφτοντας σωστά στη γωνία του. Η ομάδα του Τεν Χαγκ στο επόμενο διάστημα, παρ’ότι το έψαξε, δεν μπόρεσε να απειλήσει περαιτέρω την εστία των Γλάρων, οι οποίοι σταδιακά ισορρόπησαν. Στο 83′ ο Ντε Χέα ήταν και πάλι για να σταματήσει το όμορφο σουτ του Μαρτς, με τον χρόνο στη συνέχεια να κυλά και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί, και οι δύο ομάδες φλέρταραν με το τέρμα που θα τις λύτρωνε και θα τις έκανε να αποφύγουν τη σκληρή… ρώσικη ρουλέτα. Στο 105′ ο Σάντσες απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ράσφορντ που κόντραρε στον Γουέμπστερ, ενώ στο 113′, ο Μιτόμα για μια… ανάσα δεν πρόλαβε να εκτελέσει τον Ντε Χέα από την καρδιά της περιοχής.

Κάπως έτσι, τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι. Οι πρώτες δέκα εκτελέσεις των δύο ομάδων βρήκαν δίχτυα αλλά στο έκτο χτύπημα των Γλάρων ο Σόλι Μαρτς έστειλε άουτ την μπάλα. Ο Λίντελοφ αμέσως μετά άρπαξε την ευκαιρία και ευστόχησε, χαρίζοντας στη Γιουνάιτεντ τη μεγάλη πρόκριση και «σκοτώνοντας» τα όνειρα της ψυχωμένης Μπράιτον του Ντε Τσέρμπι για παρουσία στον δεύτερο τελικό FA της ιστορίας της.