• 3 Μαΐου, 2024
  • Επιβλητική πεντάρα για την Ανόρθωση στην Περιστερώνα

Επιβλητική πεντάρα για την Ανόρθωση στην Περιστερώνα

By on 29 Απριλίου, 2023 0 8986 Views

Επιβλητικό πέρασμα από την Aνόρθωση  στην Περιστερώνα, συντρίβοντας τη Δόξα με 5-0. Η ομάδα της Αμμοχώστου…καθάρισε νωρίς το ματς, αφού σε 14 λεπτά στο α’ ημίχρονο είχε σκοράρει τρία γκολ και συγκεκριμένα με Σάμπο (19’), Παρούτη (21’) και Γκερέρο (33’), με τον τελευταίο να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 59’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τον Μραζ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 72’. Χρόνο συμμετοχής πήρε για πρώτη φορά από πλευράς Ανόρθωσης ο 17χρονος Δημήτρης Τζούλιου, για τον οποίο έκανε λόγο ο Βέσκο Μιχαήλοβιτς χαρακτηρίζοντάς τον ως το μεγαλύτερο ταλέντο στην Κύπρο, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 63’ ενώ έδωσε την ασίστ στο γκολ του Μραζ.

Στην 1η θέση του β΄ ομίλου με 48β η Ανόρθωση. Παρέμεινε στους 35β η Δόξα και στην 11η θέση.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα (38′ Τιντζανί), Καραμανώλης, Αμπντουλαχί (38′ Μπένι), Ερέρα, Στυλιανού (63′ Μέσκα), Τραϊτσέφσκι, Ασάντε (63′ Φασουλιώτης), Τρούγιτς, Σαντίκ (73′ Παυλίδης).
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Μπένι, Ίλιτς, Τιντζανί, Ογιάλα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ναγκάρ, Μπέσκα.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς (77′ Κωνσταντίνου), Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Σάμπο, Φερέιρα (73′ Αργυρού), Γκερέρο (63′ Τζούλιου), Παρούτης (73′ Εμπραλίτζε), Γουαρίς (63′ Μραζ).
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κορέια, Εμπραλίτζε, Αντονίν, Νινγκά, Αντωνίου, Κωνσταντίνου, Τζούλιου, Αργυρού, Λάμπρου, Χριστοφή, Μραζ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραμανώλης / Μπαϊσίνιο, Αργυρού

ΣΚΟΡΕΡ: 19′ Σάμπο, 21′ Παρούτης, 33′ Γκερέρο, 59′ Γκερέρο (πέν.), 72′ Μραζ