2 Μαΐου, 2024
  • 2 Μαΐου, 2024

Θέαμα με γκολ χωρίς νικητή.(ΑΕΛ-Ν.Σαλαμινα 3-3)

By on 4 Μαΐου, 2023 0 14872 Views

Τα είχε όλα εκτός νικητή! Έξι γκολ, πέναλτι, παρεμβάσεις VAR, ευκαιρία πάνω στη γραμμή, αλλά καμία ομάδα δεν πήρε τους τρεις βαθμούς ΑΕΛ και ΝΕΑ Σαλαμινα  έμειναν στην ισοπαλία με 3-3 στο «ΑΛΦΑ ΜΕΓΑ», για την 9η αγωνιστική του β’ γκρουπ.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό ο Ντέγοεστ με κεφαλιά
. Το γκολ του αρχικά είχε ακυρωθεί λόγω οφσάιντ, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR μέτρησε κανονικά και έγινε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ντορεγκαράι (27’, κεφαλιά), όμως οι γηπεδούχοι με δύο γκολ σε τρία λεπτά πήγαν στα αποδυτήρια με…αέρα δύο τερμάτων. Στο 33’ ο Τεϊσέιρα με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 ενώ στο 36’ ο Μιλιντσεάνου ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι που είχε κερδίσει ο Μεντόγεβιτς, για το 3-1.
Στην επανάληψη, η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε…φουριόζα και κατάφερε να φτάσει στο 3-3 με τέρματα από τον Ντορεγκαράι (47’) και Τσίκο (59’). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με την ΑΕΛ  να ανεβαίνει στους 45 βαθμούς και τη Ν.Σαλαμινα  στους 48, μένοντας σε 9η και 8η θέση αντίστοιχα.

Λόγω ασθενείας του Πουρσαιτιδη την ευθύνη στον πάγκο της Ν.Σαλαμινας είχε ο Χρ Χριστοδουλου

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Κυριάκου, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Ντέγοεστ, Τζάλμα, Μεντόγεβιτς (58′ Κάσα), Ζντραφκόφσκι, Ανδρέου (68′ Τσέρνιχ), Μακρής (58′ Παπαφώτης), Μεντόζα (80′ Κόλιας), Μιλιντσεάνου (68′ Μπεραχίνο).
Στον πάγκοΜούριελ, Μιραλάς (ήταν στην 11άδα, ωστόσο προέκυψε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής και τη θέση του πήρε ο Μακρής), Παντελή, Φιλίποβιτς, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα, Ρομό.

Ν.Σαλαμινα(Χριστοδούλου): Μελίσσας, Λέουκο, Ντάτκοβιτς, Άδωνη, Μαλεκκίδης (37′ Νικολάου), Μάντζεκ (81′ Φλοριάν), Καρλίτος, Μιγκελίτο (46′ Κλίμοβιτς), Κουμουρής (46′ Τσίκο), Μποτεάκ (73′ Φελίπε), Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Κίσσας, Σεργίου, Σαλάλιχ, Φράγκος, Μαργκάσα, Έντσον, Ντιακιτέ.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντέγοεστ (10′), Τεϊσέιρα (33′), Mιλιντσεάνου (πεν. 36′) / Ντορεγκαράι (27′, 47′), Τσίκο (59′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζντραφκόφσκι.

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 300.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Εγγλέζου Νίκος