7 Μαΐου, 2024
  • 7 Μαΐου, 2024
  • Άνετο ξεκίνημα για την Ομόνοια με τεσσάρα.Μοιραίος για τη Ν.Σαλαμίνα ο Λέουκο με αυτογκόλ και κόκκινη

By on 21 Αυγούστου, 2023 0 335 Views

Άνετο νικηφόρο ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα για την Ομόνοια η οποία επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 4-0.

Στο 19΄ο Λέουκο με αυτογκόλ έκανε το 1-0, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δέχτηκε 2η κίτρινη στο 58ο λεπτό και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Στο 74΄ο Κασάμα έκανε την σέντρα με τον Κακουλλή από κοντά να κάνει το 2-0, ενώ με νέα δική του σέντρα ο Ντάτκοβιτς στο 78΄έβαλε άλλο αυτογκόλ για το 3-0.

Ο Κακουλλής στο 80΄έκανε το 4-0.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή στα πρώτα στάδια του αγώνα, με την Νέα Σαλαμίνα να κλείνει τους χώρους και να περιμένει στην αντεπίθεση. Οι πράσινοι είχαν μερικές προϋποθέσεις μέχρι το 15ο λεπτό, ωστόσο δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Μελίσσα.

Στο 19ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ έδωσε για τον Σίμιτς, αυτός έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Λέουκο στην προσπάθεια του να σταματήσει τον Σεμέδο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Στο 37΄ο Ανσαριφάρντ έκανε το πλασέ από δύσκολη θέση μετά από σέντρα από τα δεξιά, με την μπάλα να περνά λίγο έξω. 6 λεπτά μετά ο Σεμέδο πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ αλλά κέρδισε μόνο ένα κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις ο Σίμιτς τέλειωσε την φάση στα όρια της περιοχής με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια. Η Νέα Σαλαμίνα είχε μόνο μια καλή στιγμή σε ένα γυριστό του Κουμουρή στο πρώτο μέρος.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του β΄μέρους η Νέα Σαλαμίνα πάτησε περιοχή, αλλά δεν τέλειωσαν την φάση όπως θα ήθελαν. Στο 50΄ο Σίμιτς από το ύψος της περιοχής έκανε ένα σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο επόμενο λεπτό ίδια κατάληξη είχε ένα σουτ του Ανσαριφάρντ με το αριστερό από παρόμοια θέση. Η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει και είχε άλλες δυο καλές στιγμές με τους Ανσαριφάρντ και Μίλετιτς μέχρι το 55ο λεπτό.

Στο 58ο λεπτό ο Λέουκο είδε την 2η κίτρινη αφού σταμάτησε αντεπίθεση της Ομόνοιας και έτσι η Νέα Σαλαμίνα έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Στο 60΄ο Μελίσσας απέκρουσε σε κόρνερ ένα δυνατό σουτ του Χαραλάμπους.

Στο 66΄ο Σίμιτς έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά ο Μελίσσας έκανε σπουδαία απόκρουση, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ελλαδίτης έκανε νέα μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μίλετιτς.

Στο 74΄ο Κασάμα έκανε την σέντρα με τον Κακουλλή από κοντά να κάνει το 2-0 με το κεφάλι. 4 λεπτά μετά ο Κασάμα έκανε την σέντρα και ο Ντάτκοβιτς με προβολή έκανε το 3-0 με νέο αυτογκόλ.

Στο 80΄ο Κακουλλής τρύπωσε στην άμυνα και έκανε το 4-0.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Μαρκίνιος, Μπασιρού (76′ Κούσουλος), Χαραλάμπους (68′ Κασάμα), Μπέζους, Σίμιτς (76′ Λοϊζου), Σεμέδο (80′ Ζαχαρίου), Ανσαριφάρντ (68′ Κακουλλής).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Τσέλεα (28′ Ντιακιτέ), Ντάτκοβιτς, Λέουκο, Νάρσινγκ (64′ Κουζμάνοβιτς), Μιγκελίτο (64′ Κατσιάρης), Κουμουρής (46′ Φερνάντες), Μπεχαράνο, Καρλίτος (82′ Ντα Σίλβα), Ντορεγκαράι.

Κίτρινες: Χαραλάμπους / Καρλίτος, Ντιακιτέ

Αποβολές: – / Λέουκο (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος