• Απίστευτο…Τι έγινε στην Αρένα;Συγκλονιστικό,απολαυστικό 5-5 που το Χάρηκε ο Εθνικός στην έδρα της ΑΕΚ

By on 28 Αυγούστου, 2023 0 1949 Views

Ότι και να πει κανείς γι’ αυτό το παιχνίδι είναι λίγο και δεν θα μπορέσει να αποδόσει την συγκλονιστική εξέλιξη του.
Ίσως να ήταν το καλύτερο τον τελευταίων χρόνων στο Κυπριακό πρωτάθλημα.
AEK-Εθνικός 5-5, με τα 8 γκολ να μπαίνουν στο α’ ημίχρονο (4-4) , τα άλλα δύο στην επανάληψη και τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό αλλά να μένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα
Ο Φραν Σολ πέτυχε τέσσερα γκολ για την AEK (το άλλο ο Τρισκόφσκι), ενώ για τον Εθνικό πέτυχε τρία ο Μάριος Ηλία (τα άλλα δύο οι Νράζιτς και Λομοτέι).
Στο 90’ ακυρώθηκε γκολ της AEK  που πέτυχε ο Γκαρσία αλλά ο Σολ ο οποίος επηρέασε την φάση ήταν σε θέση οφσάιντ και σωστά δεν μέτρησε το γκολ.Ένα τέρμα που πέτυχε στο Α΄ημίχρονο στο 3-3 ο Μ.Ηλία δεν μέτρησε γιατί ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ σε βάρος του Εθνικό σε ένα αλληλοτράβηγμα δυο αντιπάλων μέσα στη περιοχή στην εκτέλεση κόρνερ.

Παρά το γεγονός ότι ο Εθνικός προηγήθηκε 3-1 το τελικό 5-5 δεν μ πρεί παρά να είναι επιτυχία για αυτόν αφού βρέθηκε δύο φορ’ες πίσω στο σκορ 4-3 και 5-4 αλλά ισοφάρισε δύο φορές παρόλο που αποχώρησε τραυματίας ο Μ.Ηλία που ήταν εξαιρετικός.

Για την ΑΕΚ το άσχημο ξεκίνημα και το κακό φινάλε δεν μπρεί να διαγραφεί με το 5-5 αφού τα 5 γκολ που δέχθηκε είναι χαστούκι και οι δύο βαθμοί που χάθηκαν μεγάλη απώλεια.

Στο 4ο λεπτό ο Μάριος Ηλία άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα, ενώ 2 λεπτά μετά ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 0-2!

Στο 16ο λεπτό ο Φαράζ έκανε την σέντρα και ο Σολ με κεφαλιά από κοντά μείωσε σε 1-2.

Στο 22ο λεπτό ο Μάριος Ηλία από εκτελεστής έγινε δημιουργός και έδωσε έτοιμο γκολ στον Λίπσκι για το 1-3!

Στο 27΄ο Φραν Σολ έκανε το 2-3 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που ήρθε μετά από χέρι του Ντε Ιριόντο, ενώ μετά από 3 λεπτά ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάντσες έκανε το 3-3!

Στο 45΄ο Σολ έκανε χατ τρικ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Φαράζ και έκανε το 4-3!

Στο 45+4 ο Ηλία έκανε και αυτός χατ τρικ με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Πεχλιβάνη!

Στο 73ο λεπτό ο Φραν Σολ πέτυχε το 4ο του γκολ με όμορφο σουτ εντός περιοχής και έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 5-4!

Στο 87΄ο Λομοτέι έκανε το 5-5 μετά από πλασέ από εκτέλεση άουτ.

AEK: Πίριτς, Τόμοβιτς (46′ Μιλίτσεβιτς), Σολ, Τρισκόφσκι (85′ Καπτούμ), Φαράζ (85′ Κάσα), Γκαρσία, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Γκιούρτσο (65′ Γκάμα), Μάμας (55′ Λέδες)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Λέδες, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Καψής, Γκονζάλες, Τζιωρτζής

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μάρκοβιτς, Ντε Ιριόνδο, Περατικός, Λίπσκι (51′ Σπιρόφσκι), Πεχλιβάνης (51′ Ριστέφσκι),  Λομοτέι, Καμπρέρα, Μ.Ηλία (65′ Ιωάννου), Ντράζιτς (61′ Κ.Ηλία), Φιάκας, Ακσεντίεβιτς
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Σταυρινού, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Κ.Ηλία, Γκόμες, Μπράντονιτς, Καλλένος, Νικολάου, Ιωάννου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος

ΓΚΟΛ: 16′ Σολ, 27′ Σολ (π.), 30′ Τρισκόφσκι, 45′ Σολ, 72′ Σολ/4′ Μ.Ηλία (π.), 7′ Μ.Ηλία, 21′ Λίπσκι, 45+4 Μ.Ηλία, 86′ Λομοτέι.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τόμοβιτς/Καμπρέρα, Μ.Ηλία, Ντε Ιριόνδο, Σπιρόφσκι

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 3.021
Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γεώργιος
4ος Διαιτητής: Αλλαγιώτου Ιωάννα
VAR: Αθανασίου Κυριάκος
AVAR: Γεωργίου Παύλος