11 Μαΐου, 2024
  • 11 Μαΐου, 2024

Πήρε το ντέρμπι ο καλύτερος!Ο Απόλλωνας 2-0 την ΑΕΛ

By on 24 Σεπτεμβρίου, 2023 0 7998 Views

Με δύο γκολ μέσα σ’ ένα 10λεπτο στο β’ ημίχρονο, ο Απόλλωνας επικράτησε της ΑΕΛ  με 2-0 στο «Άλφαμεγα» για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πήρε το πρώτο ντέρμπι της Λεμεσού τη φετινή σεζόν!
Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ήταν καλύτερη και δικαίως έφτασε στη νίκη. Με καρφωτή κεφαλιά του Γιούρσεβιτς άνοιξε το σκορ στο 63’, ενώ ο Πέδρο Μάρκες στο 73’ περνώντας την μπάλα πάνω από τον Μούριελ, την έστειλε στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Δοκάρι είχε ο Αμπντουραχίμι στο 77’. Η ΑΕΚ προβλημάτισε με την εμφάνισή της, αφού είχε μόνο ένα καλό 10λεπτο στο ματς, στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου παρουσιάζοντας μεγάλες αδυναμίες στη δημιουργία.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενκμπεργκ, Νταρικβά, Πεϊμπέρνς, Εκπολό, Γιούρτσεβιτς, Κολ (78′ Βάργκα), Χάμπος (86′ Χουσσαΐν), Τέκιε (57′ Βαλμπουενά), Κοστάκε (78′ Σπόλιαριτς), Αμπντουραχίμι, Κρμέντσικ (57′ Μάρκες).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Στυλιανού, Άδωνη, Φιλιώτης, Σκιέλβικ, Μαλεκκίδης, Ποντικός, Βάργκα, Σπόλιαριτς, Χουσσαΐν, Βαλμπουενά, Μάρκες.
ΑΕΛ: Μούριελ, Μόρσαϊ (80′ Μπεραχίνο), Ντζιάλμα, Ντέγοεστ, Τσούκα, Μαρς (80′ Φραντζής), Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (70′ Μεντόσα), Παπαφώτης (65΄Τσέρνιχ), Σέρνιτς, Χέντι.
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φραντζής, Σωτηρίου, Μπάστο, Μπεραχίνο, Μεντόσα, Τσέρνιχ, Σιλβέστρος, Μακρής, Κολιάς, Κοντινέλα.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεντόσα, Τσούκα (3η)
ΣΚΟΡΕΡ: 63′ Γιούρσεβιτς, 73′ Μάρκες
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 9000.
Διαιτητής: Piccinini Marco