4 Μαΐου, 2024
  • 4 Μαΐου, 2024

Άνετη πρόκριση με εξάρα για τη Νέα Σαλαμίνα

By on 8 Νοεμβρίου, 2023 0 2036 Views

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε την ΕΝΠ στο «Αμμόχωστος» με 6-0 και πήρε το εισιτήριο για την Β’ φάση του Κυπέλλου Coca Cola.  Κουσμάνοβιτς στο 11′, Ντουρμισάι στο 36′, Ντάτκοβιτς στο 54′, Μιγκελίτο στο 64′ Κορομά στο 68′ και Σπυρισάκης στο 81′ οι σκόρερ.

Ο αγώνας:

H πρώτη τελική στον αγώνα έφερε και το πρώτο γκολ όταν στο 11′ ο Κουσμάνοβιτς με κεφαλιά νίκησε τον Κουτσού για το 1-0.

Ο Κορομά στο 34′ ανατράπηκε στην περιοχή από τον Κουτσού και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντουρμισάι που δεν αστόχησε για το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν σε τρίτο γκολ όμως ο Φερνάντεζ ήταν σε αντικανονική θέση.

Β΄Ημίχρονο:

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Τάνκοβιτς με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Ντραγκόγεβιτς και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Μετά από δέκα λεπτά ήταν η σειρά του Μιγκελίτο να χρηστεί σκόρερ με σουτ εκτός περιοχής για το 4-0.

Το 5-0 διαμόρφωσε ο Κορομά  από το σημείο του πέναλτι στο 68′ ενώ στο 81′ ο Σπυριδάκης με πλασέ έγραψε το τελικό 6-0.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σελέα, Ντάτκοβιτς (Κατσικάς 62′), Μιγκελίτο, Ντουρμισάι (Σπυριδάκης 62′), Φερνάντεζ, Κουσμάνοβιτς (Κονατέ 45′), Λέουκο (Νάρσιγκ 62′), Χριστοδούλου, Κατσιάρης, Κορομά

ΕΝΠ: Κουτσού (Ντράγκογεβιτς 44′), Δημητρίου (Ντολεζάλ 61′), Κωνσταντίνου (Ντρέκσα 46′), Παπαθανασίου, Μαυρουδής, Σαμπού, Δημοσθένους (Χαραλάμπους Δ 77′), Ξιούρος (Χατζηλεύτερης 77′), Αδάμου, Στρατής, Ηλία

Κίτρινες: Σελέα, Κορομά  – Κουτσού

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Αλλαγιώτου Ιωάννα
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης