• ΕΛΛΑΔΑ
  • H βαθμολογία: Η ΑΕΚ μετά τη νίκη στη Λαμία στο +4 από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό!

H βαθμολογία: Η ΑΕΚ μετά τη νίκη στη Λαμία στο +4 από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό!

By on 25 Φεβρουαρίου, 2024 0 413 Views

Η ΑΕΚ χωρίς ζόρια πέρασε από τη Λαμία και πλέον με ματς περισσότερο είναι στο +4 από ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό και στο +8 από τον Ολυμπιακό.

Ευκολη αποστολή για την ΑΕΚ στη Λαμία, αφού δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να επικρατήσει της γηπεδούχο ομάδας με 3-1. Η Ενωση… καθάρισε πριν καν βγει το ημίχρονο την υπόθεση τρίποντο στο «Αθανάσιος Διάκος», αφού με τα γκολ του Βίντα στο 17′ και του Ελίασον στο 41′ είχε το… μαξιλαράκι ασφαλείας, για μια εύκολη επανάληψη.

Με τον νικητή να έχει προκύψει από νωρίς, στο δεύτερο ημίχρονο τόσο η ΑΕΚ, όσο και η Λαμία είχαν τις στιγμές τους και τα γκολ τους. Ο Τσούμπερ ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ για τον Δικέφαλο, ενώ και οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ με τον Σίντκλεϊ.

Πλέον η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, όχι μόνο συνεχίζει να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, αλλά είναι στο +4 από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, που παίζουν το απόγευμα της Κυριακής, ο πρώτος στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό και ο δεύτερος υποδεχόμενος την Κηφισιά.

Από την άλλη η Λαμία, με δεδομένη και την απουσία του πρώτου σκόρερ της, Καρλίτος, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα. Θα παραμείνει και αυτή την αγωνιστική στην 6η θέση μιας και είναι στο +4 από τον έβδομο Αστέρα (παίζει το απόγευμα της Κυριακής στο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό) και στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θα παίξει τα… ρέστα της για παρουσία στα play offs του πρωταθλήματος.

Στις Σέρρες δεν κουνήθηκε το… πλεκτό. Πανσερραϊκός και Ατρόμητος είχαν λίγες καλές στιγμές στο ματς, χωρίς να μπορέσουν να βρουν τον δρόμο προς το γκολ της νίκης. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα ενός αγώνα που ήδη πέρασε στη… λήθη.