• 3 Μαΐου, 2024
  • Εύκολα,γρήγορα,ξεκούραστα πήρε την πρόκριση η Ομόνοια κόντρα στην ΑΕΖ(3-1)

Εύκολα,γρήγορα,ξεκούραστα πήρε την πρόκριση η Ομόνοια κόντρα στην ΑΕΖ(3-1)

By on 28 Φεβρουαρίου, 2024 0 1164 Views

H Oμόνοια ήταν το φαβορί αλλά πέτυχε το στόχο της πιο εύκολα απότι θα περίμενε.Εύκολα,γρήγορα και ξεκούραστα πέρασε στους 4 του κυπέλλου με τριάρα ! Οι πράσινοι ήταν σαφώς ανώτεροι από την ΑΕΖ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στο ΓΣΠ, επικράτησαν άνετα με 3-1 και πήρε το εισιτήρια για τους «4»!
Μέσα σε τρία λεπτά, οι γηπεδούχοι απλοποίησαν την υπόθεση νίκη και συνάμα πρόκρισης. Ο Σεμέδο στο 26’, με προβολή μετά από σέντρα του Μάθιους άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ στο 29’ ο Στεπίσνκι με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 2-0. Πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτόο Πολωνός σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και πέτυχε το 3-0.
Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, (αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές έχοντας το μυαλό τους το πρωτάθλημα όπου δίνουν μάχη σωτηρίας)ήταν να μειώσουν στο 91΄ με τον Ντιγκινί να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι μετά από χέρι του Μάθιους και να διαμορφώνει το τελικό 3-1.
Η  Ομόνοια έκανε συντήρηση δυνάμεων και  πήρε μια άνετη πρόκριση με πολύ καλή εμφάνιση.

ΟΜΟΝΟΙΑ:Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (59′ Λέζιακς), Κούσουλος (74′ Κακουλλής), Χάμπος, Μπέζους (59′ Κασάμα), Σεμέδο, Αλιούμ (82′ Οζλέρ), Στεπίνσκι (74′ Μπάκιτς).
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σιπριάνο, Φράνσον, Λανγκ, Μίλετιτς.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Γιαντάλ, Κ. Αντωνίου, Χριστοφή (65′ Σαμπό), Ρόχα Σάντος (46′ Ε. Αντωνίου), Βάλντι, Ντιομάντε, Χατζηβασίλης, Ρουΐζ (65′ Ντιγκινί), Σιφνέος (65′ Παστελλής), Γιουσούφ (46′ Σαρφό).
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Χ. Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ελευθερίου, Στυλιανού, Κλε, Ιωσηφίδης.

Στο όριο καρτών: – / Σαρφό, Γιουσούφ, Χατζηβασίλης, Ε.Αντωνίου, Μιχαηλίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: Σεμέδο (26′), Στεπίνσκι (29′, 41′)/Nτιγκινί (91΄πεν)

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 6.378

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος