• Κρατά αποστάσεις η Καρμιώτισσα.Κέρδισε 2-1 τον Οθέλλο

Κρατά αποστάσεις η Καρμιώτισσα.Κέρδισε 2-1 τον Οθέλλο

By on 10 Μαρτίου, 2024 0 2484 Views

Η Καρμιώτισσα πήρε τη νίκη επί του Οθέλλου με 2-1 και έκανε νέο άλμα παραμονής.
Σκόρερ για τους νικητές οι Ρόσι και Κοβάσεβιτς ενώ μείωσε ο Οθέλλος με τον Σούτο.
Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους 27 βαθμούς και στην 11η θέση ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν προτελευταίοι με 17 βαθμούς.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Λίγες καλές φάσεις στο πρώτο μέρος κι ένα γκολ. Το σκορ άνοιξε η φιλοξενούμενη στο 33΄, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θεοδώρου από αριστερά, ο Ρόσι έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ταουντούλ.

Ο γηπεδούχος προσπάθησε ν΄αντιδράσει, αλλά η κεφαλιά του Κατσιατή, μετά από σέντρα του Ανάνγκ… έφυγε άουτ στο 36΄ κι έτσι δεν διαφοροποιήθηκε το σκορ στο πρώτο 45λεπτο.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη, η Καρμιώτισσα «άγγιξε» το 2-0, όταν μετά από σέντρα του Κοβάσεβιτς και κεφαλιά του Ρόσι, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε στο 56΄, με τον Οθέλλο ν’ «απαντά» στο 67΄, όταν ο Κόπας έκανε το δυνατό σουτ, με το Σπόλιαριτς να αποκρούει.

Δέκα λεπτά αργότερα, η ομάδα των Πολεμιδιών πέτυχε και δεύτερο γκολ και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Έγινε η σέντρα από δεξιά, με την μπάλα να φτάνει στον Κοβάσεβιτς, που με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-0 κι έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα του Σακκά, ωστόσο, αντέδρασε και στο 81΄ μείωσε στο σκορ με σουτ του Σούτο μέσα από την περιοχή.

Δεν κατάφερε, όμως, να πετύχει και δεύτερο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά και να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας κι έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Μενέλαου Αντωνίου βρήκε την Καρμιώτισσα να πανηγυρίζει μία πολύ σημαντική νίκη.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου, Σούτο, Μπραμπίγια, Κατσιατή, Ανάνγκ, Πιχ, Κορίνους.
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλούρη, Κυριάκου, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Παυλή, Σλάβικ, Κόπας, Μαισουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ρόσι, Χαραλάμπους, Γκραντινάρου, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι, Πάουλαβετς.
Στον πάγκο: Βιολάρης, Άντος, Μελετίου, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Παντελή, Αγγελή, Ματθαίου, Αριστείδου, Ψλυχας.

ΣΚΟΡΕΡ: 32′ Ρόσι, 78′ Κοβάσεβιτς/ 82′ Σούτο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαραλάμπους, Γκραντινάρου

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος