8 Μαΐου, 2024
  • 8 Μαΐου, 2024
  • Ζωντανή η Δόξα στη μάχη για σωτηρία Κέρδισε την ΑΕΖ και στο -6 από την θέση παραμονής

By on 11 Μαρτίου, 2024 0 1463 Views

Σπουδαία νίκη για την Δόξα, η οποία επικράτησε με 2-1 της ΑΕΖ και δικαιούται να ελπίζει.

Στο -6 από την Καρμιώτισσα, ενώ η ΑΕΖ μένει στο -10 και την τελευταία θέση

Στο 2ο λεπτό ο Σλόγκαρ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΖ με τον Ναμπί να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 9ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 88′ ο Τρουγιτς πέτυχε το 2-1.

Στο 22ο λεπτό η Δόξα είχε δοκάρι με τον Χάρη Κυριάκου από πολύ κοντινή απόσταση, ενώ 10 λεπτά μετά ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε εξαιρετική απόκρουση σε κοντινή κεφαλιά του Ναμπί. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ είχε νέα σπουδαία απόκρουση σε προσπάθεια του Τρούγιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μάλιστα πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μιλοσάβλιεβιτς απέκρουσε και μια εκτέλεση φάουλ του Βελκόφσκι.

Στο 51΄ο Πούριτς σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ

Στο 78΄ο Μιλοσάβλιεβιτς απέκρουσε μια κεφαλιά του Τραϊτσέφσκι.

Στο 86΄ο Χάνι από εξαιρετική θέση και ενώ είχε χρόνο να σουτάρει όπως ήθελε, έκανε ένα κακό σουτ.

Στο 88΄έγινε λάθος στην άμυνα της ΑΕΖ με τον Τρούγιτς να μπαίνει στην φάση και να κάνει το 2-1!

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Αντωνίου, Προβυδάκης, Πούριτς, Αντωνιάδης, Ε. Κυριάκου, Αλσέους (80′ Φοφανά), Χ. Κυριάκου (74′ Τραϊτσέφσκι), Ναμπι (80′ Χάνι), Βελκόφσκι, Ασαντέ (65′ Σαντίκ), Τρούγιτς.

ΑΕΖ (Βλάντιτσα Πέτροβιτς): Μιλοσάβλεβιτς, Σάμπο, Ε. Αντωνίου, Ρέινολτς (91΄Ματόνγκο), Παστελλής (91΄Χριστοφή), Ρότσα-Σάντος (69′ Κλε), Σαρφό, Ρουίθ, Σλόγκαρ (78′ Σιφναίος), Χατζηβασίλης (69′ Χρίστου), Ντιγκινί.

Κίτρινες: Βελκόφσκι / Ρουίθ, Σαρφό

Στάδιο: Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης
Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος