• 4 Μαΐου, 2024
  • Δοξάστηκε στο Τσίρειο.Ο Σισκόφσκι κράτησε την ΑΕΛ και ο Μπένι εκτέλεσε.(1-2)

Δοξάστηκε στο Τσίρειο.Ο Σισκόφσκι κράτησε την ΑΕΛ και ο Μπένι εκτέλεσε.(1-2)

By on 16 Σεπτεμβρίου, 2022 0 11823 Views

Τρομερή Δόξα  μέσα στο Τσίρειο! Η ομάδα της Κατωκοπιάς πέτυχε τεράστια νίκη επί της ΑΕΛ με 2-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, σ’ ένα «τρελό» ματς που τα είχε όλα. Ο Σισκόφσκι έκανε μια τρομερή εμφάνιση και ήταν σαν τείχος στο τέρμα, αποκρούοντας πέναλτι, κι’ άλλες κλασσικές ευκαιρίες, ενώ ο Μπένι πέτυχε το «χρυσό» γκολ.
Στο 9ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Αντενόν αλλά μετά από αυτό οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Στο 14’ και στο 16’ ο Σισκόφσκι είπε «όχι» σε Μπεραχίνο και Τζάλμα, ενώ στο 24’ ο Κέρλα απομάκρυνε την προβολή του Μπεραχίνο πάνω στη γραμμή. Για τη συγκεκριμένη φάση οι γαλαζοκίτρινοι φωνάζουν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή και το γκολ έπρεπε να μετρήσει ωστόσο εξετάστηκε η φάση και ούτε στο Var είδαν αν πέρασε την γραμμή η μπάλα ολόκληρη .
Στο β’ μέρος η ΑΕΛ  κέρδισε δύο πέναλτι σε δύο λεπτά για χέρι των Κέρλα και Μπένι όμως ο Σισκόφσκι απέκρουσε το πρώτο του Τζάλμα στο 59′Στο 62′ ο Μπεραχίνο ευστόχησε από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε σε 1-1.
Παρόλα αυτά, η ομάδα του Τσέου δεν το έβαλε κάτω και ο Μπένι με απίθανο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΑΕΛ(Ζαχαρίου): Mουριέλ, Παντελή (46′ Μακρής), Φραντζής, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Ζντραβκόφσκι, Τσιμπόλα (64′ Κοντινέλλα), Μιραλάς (39′ Παπαφώτης), Σις (76′ Τσέποβιτς), Κάσα, Μπεραχίνο (64′ Μιλιντσεάνου).
Στον πάγκο: Φερνάντες, Κυριάκου, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Πάβλοβιτς, Ιωάννου, Ζαμπού.

ΔΟΞΑ (Τσέου): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κέρλα (82′ Μέσκα), Αντενόν, Κοβάσεβιτς, Ίλιτς, Βαγιέχο (82′ Μεσέν), Μπένι, Παυλίδης (55′ Τιτζιανί),  Ασαμόα, Σαντίκ.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, , Ιωσηφίδης, Καραμανώλης, Ρονταλέγκα, Σιαθάς, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Σόμπτζικ, Καργκμπό.

ΣΚΟΡΕΡ: Μπεραχίνο (πεν62′) / Αντενόν (9′), Μπένι (77′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φραντζής, Κοντινέλλα / Μπένι, Σαντίκ, Μεσέν.

ΘΕΑΤΕΣ: 2.542 εισιτήρια.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος