• 10 Μαΐου, 2024
  • ΕΛΛΑΔΑ
  • Γαλλία – Ελλάδα 1-0: Κρίμα γιατί άξιζε κάτι καλύτερο! Λύγισε με πέναλτι του Μπαπέ και με 10

By on 20 Ιουνίου, 2023 0 3948 Views

Η ψυχωμένη Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα στο Παρίσι, έβαλε δύσκολα στον Μπαπέ και την παρέα του, αλλά τα σερί λάθη του Μαυροπάνου (πέναλτι, παράβαση στην εκτέλεση, αποβολή) στοίχισαν την «κρύα» ήττα από την Γαλλία (1-0). Ο Βλαχοδήμος έπιασε το πέναλτι του σούπερ σταρ της Παρί, που σκόραρε μετά από υπόδειξη του Λαόθ για επανάληψη.Πραγματικά κρίμα και άδικο για αυτήν την προσπάθεια της Ελλάδας. Το διπλό λάθος του Μαυροπάνου οδήγησε στο εύστοχο πέναλτι του Μπαπέ και τη νίκη των Γάλλων με σκορ 1-0 σε μία αναμέτρηση που η Ελλάδα άξιζε κάτι παραπάνω με βάση την προσπάθειά της.Γαλλία – Ελλάδα: Πως ξεκίνησαν οι 2 ομάδεςΗ Γαλλία του Ντεσάν άρχισε το ματς με γκολκίπερ τον Μενιάν, άμυνα με Κουντέ, Κονατέ, Ουμπαμεκανό και Ερναντές. Οι Καμαβινγκά και Τσουαμενί οι 2 χαφ μπροστά από την άμυνα των Τρικολόρ και τριάδα πίσω από τον Μουανί οι Κομάν, Γκριζμάν και Μπαπέ.Η Ελλάδα του Πογέτ ξεκίνησε τον αγώνα ως εξής: Βλαχοδήμος τέρμα και άμυνα με Τσιμίκα, Χατζηδιάκο, Μαυροπάνο και Μπάλντοκ. Κέντρο με Κουρμπέλη, Σιώπη και Μπακασέτα και τριάδα στην επίθεση με Μάνταλο, Γιακουμάκη και Μασούρα. Αυτή φαινόταν η αρχική διάταξη, όμως όπως φάνηκε στην πράξη ήταν περισσότερο ένα σχήμα με δύο εξάρια, τον Σιώπη και τον Κουρμπέλη. Σαν ένα 4-2-3-1 ή και ενίοτε σαν ένα 4-4-1-1. Ο δε Κουρμπέλης γύριζε πίσω σε φάση άμυνας για να λειτουργεί ως 3ος στόπερ.Με μεγάλη πίεση η Γαλλία στο ξεκίνημα αλλά άντεξε η ΕλλάδαΗ Γαλλία μπήκε στο παιχνίδι θέλοντας να ασκήσει μεγάλη πίεση και έβγαλε ορισμένες φάσεις αλλά η Ελλάδα και η άμυνά της – μαζί με τον Βλαχοδήμο βέβαια – κράτησαν. Στο 7ο λεπτό ήταν η πρώτη απειλή από τους Γάλλους. Στο 8′ ο Μπαπέ είχε μία προσπάθεια έξω. Στο 11′ ο Μπαπέ ήταν πρωταγωνιστής σε μεγάλη φάση για τους Τρικολόρ. Προσπάθειες για γκολ είχαν και οι Μουανί και Ουπαμεκανό.Λίγο μετά το 10′ ο Βλαχοδήμος αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και υπήρξε η πιθανότητα να γίνει αλλαγή από τον Πασχαλάκη αλλά τελικώς συνέχισε. Η Ελλάδα είχε μία τελική στο 24′ με ένα σουτ του Μπακασέτα και στο 38′ είχε ένα σουτ του Μάνταλου που κόπηκε. Ο Μπαπέ στη διάρκεια του α’ μέρους ζήτησε 4 φορές πέναλτι. Στο 44′ ο Βλαχοδήμος είχε μία φοβερή επέμβαση πάνω στον Κουντέ από κοντά.Το πέναλτι του Μαυροπάνου, η διπλή εκτέλεση του Μπαπέ για το 1-0 και μετά με 10 παίκτες η ΕλλάδαΟ Μαυροπάνος θα αποδεικνυόταν ο πλέον μοιραίος παίκτης στο 2ο μέρος. Στο 49′ βρήκε άσχημα στο κεφάλι τον Γκριζμάν για να δοθεί πέναλτι μετά από VAR Check. Στο 53′ ο Βλαχοδήμος έβγαλε το πέναλτι του Μπαπέ αλλά δόθηκε επανάληψη διότι ο Μαυροπάνος είχε μπει μέσα για να γίνει με τη 2η εκτέλεση πέναλτι του Μπαπέ το 1-0 στο 55′. Έτσι ήρθε το 1-0.Στο 65′ ο Μάνταλος είχε μία προσπάθεια και στο 70′ ο Μαυροπάνος έχασε τον Μουανί και πήρε αποβολή μετά από φάουλ του. Έτσι η Ελλάδα έμεινε με δέκα παίκτες.Στο 73′ ο Γκριζμάν είχε ένα φάουλ λίγο έξω ενώ ήδη ο Πογέτ είχε σηκώσει και έβαλε 2 στόπερ, τον Ρέτσο και τον Κουλιεράκη. Μετά το 80′ η Ελλάδα είχε φάση με το σουτ του Φούντα ενώ η Γαλλία απείλησε 3 φορές, μία με Μπαπέ, μία με Μπαπέ και Ντεμπελέ και μία με Καμαβινγκά. Στις καθυστερήσεις ο Βλαχοδήμος είχε ένα stop πάνω στον Μπαπέ.

ΓΑΛΛΙΑ: Μενιάν, Κουντέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Τ. Ερναντές, Καμαβινγκά, Τσουαμενί, Κομάν (77′ Ντεμπελέ), Γκριζμάν (86′ Ενκουκού), Μπαπέ και Κόλο Μουανί (86′ Ζιρού).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Κουρμπέλης (86′ Μπουχαλάκης), Σιώπης (66′ Φούντας), Μπακασέτας (72′ Ρέτσος), Μάνταλος, Μασούρας (71′ Κουλιεράκης) και Γιακουμάκης (66′ Παυλίδης