16 Μαΐου, 2024
  • 16 Μαΐου, 2024
  • Ψηλά με τεσσάρα   στο Δασάκι η Πάφος FC. Ο Εθνικός προηγήθηκε αλλά λύγισε στο β΄ημίχρονο

By on 11 Νοεμβρίου, 2023 0 442 Views

Η Πάφος FC αν και βρέθηκε να χάνει στο Δασάκι από τον Εθνικό Άχνας, έφερε «τούμπα» το ματς της 11ης αγωνιστικής, επικράτησε με 4-1 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, περιμένοντας να δει τι θα κάνει ο Άρης.

Στο 10’ ο VAR έστειλε τον Θεουλή στο on field review και εκεί, ο Κύπριος ρεφ σφύριξε πέναλτι για τους γηπεδούχους σε μαρκάρισμα του Ναμ στον Καμπρέρα. Ο Μάριος Ηλία ανέλαβε την εκτέλεση και στο 11’  έγραψε το 1-0, ωστόσο, λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα…απαντούσαν με το ίδιο νόμισμα. Συγκεκριμένα, στο 30’ ο Περατικός υπέπεσε σε παράβαση-πέναλτι και ο Βαλακάρι στο 31’ ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, το σύνολο του Καρσέδο βρήκε το γκολ της ανατροπής σ’ ένα πολύ καθοριστικό σημείο. Στο 45+9’ ο Ζάιρο έκανε το σουτ γράφοντας το 2-1, μ’ ένα τέρμα που φέρει ευθύνη ο Παναγή.

Στην επανάληψη, ο Ζάιρο στο 63’ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ πέτυχε το 3-1, με τον Νταβό να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 90+1’.

Με αυτή τη νίκη, η Πάφος FC ανέβηκε στους 23 βαθμούς και έπιασε στη δεύτερη θέση τον Άρη (έχει ματς λιγότερο) ενώ, ο Εθνικός Άχνας παρέμεινε στους 12.

Εθνικός Άχνας (Λόπεθ): Παναγή, Περατικός (57′ Μπράντονιτς), Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Ιωάννου, Αγγελόπουλος, Ντράζιτς (46′ Ριστέφσκι), Λίπσκι (57′ Γκόμες), Νικολάου, Καμπρέρα (77′ Πεχλιβάνης), Μ. Ηλία (68′ Ένεμ)

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Κ. Ηλία, Μπίκερ, Καλλένος, Πέρδιος, Ακσεντίεβιτς

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ (88′ Μιχαήλ), Πελάτζιο (70′ Νταβό), Ναμ, Βαλακάρι (70′ Τουμάσι), Τάνκοβιτς, Πέπε (70 Ταβάρες), Ζάιρο (76′ Αμπντουσαλάμοφ)

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μιχαήλ, Νταλίνια

Στο όριο καρτών: Λομοτέι, Ντράζιτς, Λίπσκι, Μ. Ηλία (2), Ντε Ιριόντο (5) / Ντράγκομιρ (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Μ. Ηλία (πεν. 11′) / Βαλακάρι (πεν. 31′), Ζάιρο (45+9′, 63′), Νταβό (90+1′)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ριστέφσκι / Ζάιρο, Πελάτζιο

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 250

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Strukan Duje

AVAR: Δημητριάδης Μάριος